Bitcoinové třesky plesky
Těžba Bitcoinů zpomaluje. Geopolitická šarvátka na Středním východě zamávala trhy a krátkodobě ovlivnila ceny zlata a ropy.
Říká se, že starosti jsou menší, když se o ně s někým dalším podělíte. Jak je to v případě dělení Bitcoinu, tzv. halvingu, ke kterému došlo v pátek v noci, toť otázka? Tato nejpopulárnější kryptoměna, která v éteru obíhá už neskutečných 15 let, byla při svém vzniku naprogramována tak, aby se jí vytěžilo maximálně 21 milionu digitálních mincí. Teď je v oběhu 19,7 milionu BTC a předpokládá se, že velké finále nastane kolem roku 2040. Smyslem tohoto předem naplánovaného půlení je snižovat přírůstky bitcoinů v čase, dostat se na finální číslo a nabízet svým držitelům uchování hodnoty. V minulosti byla tato událost spojována s růstem ceny, to se ale prozatím nestalo. Fanoušci této měny zůstanou i nadále ochuzeni o šustění bankovek mezi prsty…
Páteční den patřil k těm na makrodata chudším. Ekonomika byla upozaděna geopolitickou „šarvátkou“ na Středním východě, což způsobilo dočasné nárůsty cen zlata a ropy, které se v průběhu dne, tak jako se politická situace uklidňovala, navracely na původní úrovně. Výrobní ceny u našich německých sousedů v březnu meziročně poklesly o 2,9 procenta po snížení o 4,1 procenta naměřeném v únoru. Pokles cen v průmyslu je silně navázán na levnější ceny energií. Z druhé strany Atlantiku stojí za zmínku pouze projev bankéře chicagského Fedu Austana Goolsbeeho, podle kterého se boj s inflací dostává do slepé uličky. Neustále rostou ceny v oblasti bydlení a delší setrvání sazeb na vyšší úrovni může zvýšit nezaměstnanost. Česká koruna byla proti euru nejistá, proti dolaru většinu dne posilovala. Na nejsledovanějším měnovém páru eurodolaru se euru během dne podařilo umazat většinu ztrát po zmíněných nočních událostech, kurz se pohyboval mezi 1,061 až 1,067 EURUSD.