Blíží se konec automobilového průmyslu v EU?
Tuzemská ekonomika nečekaně překvapila výsledkem HDP. V Německu roste počet nezaměstnaných. Co se stane až skončí automobilky v Evropě?
Páteční shrnutí začneme doma a hezky zvesela. Tuzemská ekonomika ve třetím kvartále mile překvapila, když překonala revidované odhady ČSÚ, které počítaly s růstem domácí produkce mezikvartálně o 0,4 procenta a meziročně pak o 1,3 procenta. Bude tak konečný výsledek v podobě nárůstu 0,5 a 1,4 procenta oním prvním poslem dobrých zpráv? Z Německa dorazily údaje o podílu nezaměstnaných osob. Prosincová míra nezaměstnanosti zůstala stejná jako v listopadu na úrovni 6,1 procenta, ale celkový počet nezaměstnaných se zvýšil na 2,869 milionu osob. Křivka se tak pozvolna blíží kritické hodnotě z června 2020, kdy díky pandemii Covidu 19 dosáhla na 6,4 procenta a šlo o nejvyšší hodnotu za posledních devět let. Vzhledem k současným problémům oblasti automotive v Evropě vyznívá dopis německého kancléře Olafa Scholze adresovaný Evropské komisi jako poslední volání o pomoc. V něm žádá zavedení dotací na elektromobily a současně celní dohodu s Čínou, která by byla přijatelná pro obě strany. V opačném případě hrozí, že nezaměstnanost napříč Evropou výrazně vzroste. Česká koruna si proti euru počínala nejednoznačně, to se prodávalo za 25,12 až 25,18 EURCZK.
Odpoledne pak patřilo údajům o výrobě v USA. Index ISM ve zpracovatelském průmyslu vzrostl v prosinci na 49,3 bodu a překonal tak listopadový výsledek 48,4 bodu. Pozvolna se tak zmírňuje propad amerického výrobního sektoru a opět směřuje do fáze růstu vyznačenou hodnotami 50+. Americký dolar byl většinu dne vůči koruně slabší, obchodoval se za 24,37 až 24,51 USDCZK.