
Centrální bankéři začínají brzdit
Po americkém Fedu včera ponechala úrokové sazby beze změny i Bank of England. To samé lze čekat i od ČNB.
Tento týden zasedala řada centrálních bank. Nejsledovanější bylo samozřejmě zasedání amerického Fedu, který ponechal sazby beze změny, současně sdělil, že očekává nižší růst a vyšší inflaci. Ta zůstává zvýšená a ve směru vyšší inflace by působilo i případné zavádění dalších cel. Podobně opatrný přístup včera zvolila i Bank of England, která sazbu ponechala na 4,5 %. Se sazbami na včerejším zasedání nehýbala ani švédská centrální banka. Výjimkou byla Swiss National Bank, která včera snížila základní sazbu na 0,25 %.
Od českých centrálních bankéřů jsme se tento týden dočkali několika komentářů, které se nesly v podobném duchu: na příštím zasedání (ve středu 26.3), zřejmě také ponechají sazby beze změny na 3,75 %.
Důvodem k opatrnosti je jednak přetrvávající vyšší inflace (v ČR hlavně ve službách), a jak říkají centrální bankéři: poslední míle je nejtěžší. Po relativně rychlém poklesu inflace z vysokých hodnot je pak těžké se dostat až k inflačnímu cíli 2 %. Dalším důvodem jsou pak oznámené výdaje na zbrojení, které budou financované dluhem a budou brzdit pokles inflace nebo ji dokonce znovu zvyšovat. Ostatně již dnes o dalším dluhu na zbrojení a infrastrukturu v Německu hlasuje Spolková rada.
Koruna včera opět balancovala na hladině 25,00 EURCZK. Na relativně silnějších hodnotách ji drží právě očekávání, že ČNB nebude s dalším snižováním sazeb spěchat. Vůči dolaru oslabila ke 23,10, kde se nachází i dnes ráno.