Ceny v průmyslu v EMU jdou dolů už 18 měsíců
Podle nejnovějších čísel zaznamenal index cen průmyslových výrobců v eurozóně meziroční pokles o 3,2 %, což představuje pokračování deflačního trendu pozorovaného od poloviny roku 2023. Jedná se o 18. pokles v řadě.
Mezi hlavní příčiny poklesu cen patří energetický sektor. Klesající ceny energií, které se snížily o 1,9 % v říjnu, navazující na předchozí pokles o 2,6 % v září. K poklesu cen dále přispívá slabá poptávka, a to jak domácí, evropská, tak zahraniční. Ta vede k nadbytku zásob a následnému tlaku na snižování cen výrobců.
Německo zaznamenává delší dobu pokles výrobních cen zejména v energeticky náročných odvětvích. Stejně tak ve Francii, kde se to týkalo především chemického a automobilového průmyslu. V Itálii šlo sice celkové číslo také dolů, ale např. v potravinářství šly díky stabilní spotřebitelské poptávce ceny mírně nahoru.
Celý obrázek doplňuje skutečnost, že Index nákupních manažerů v listopadu klesl na 45,2 bodu, což signalizuje pokračující kontrakci výrobního sektoru.
Pokračující pokles PPI může vést k dalšímu snižování ziskových marží výrobců, což by mohlo ovlivnit investice a zaměstnanost v průmyslu. Evropská centrální banka může zvážit další měnové stimuly k podpoře ekonomiky, které jdou však proti nutnosti splnit inflační cíle.
Celkově pokles PPI v eurozóně za říjen 2024 odráží kombinaci klesajících cen energií, slabé poptávky a regionálních rozdílů, což představuje výzvy pro hospodářskou politiku a budoucí ekonomický růst.