
Čína posiluje vztahy s Kambodžou
Čínský prezident Si Ťin-pching završil své třídenní diplomatické turné po jihovýchodní Asii návštěvou Kambodže, kde se setkal s nejvyššími představiteli země. Po předchozích zastávkách ve Vietnamu a Malajsii byla právě Phnompenh poslední stanicí cesty, která měla za cíl posílit pozici Číny v regionu a zároveň vyslat signál o stabilních a hlubokých bilaterálních vztazích. Při příletu na palubě letounu Air China ho přivítal kambodžský král Norodom Sihamoni a v následujících hodinách se uskutečnila jednání s premiérem Hun Manetem i předsedou Senátu Hun Senem.
Ve svém oficiálním prohlášení Si označil Kambodžu za klíčového partnera čínské sousedské diplomacie a zdůraznil, že Čína bude nadále podporovat její strategickou autonomii i hospodářský rozvoj odpovídající místním podmínkám. Zdůraznil potřebu pokračující spolupráce a investic, zejména v oblastech, jako jsou infrastruktura, zemědělství, zdravotnictví či digitální transformace. Čína chce podle něj přispět ke stabilnímu růstu Kambodže a pomoci jí stát se silnějším hráčem v regionálním měřítku.
Jedním z hlavních bodů rozhovorů byla ekonomická situace a obchodní výměna mezi oběma státy. Kambodža čelí v současnosti zvýšenému tlaku ze strany Spojených států, které na její export uvalily vysoká cla. Po zavedení 10% univerzálního cla hrozí zemi ještě přísnější tarifní opatření ve výši až 49 %, pokud během následujících týdnů nedojde ke změně politiky. Pro Kambodžu, která je do značné míry závislá na vývozu, by to mohlo představovat výrazný ekonomický zásah.
Čína je již dnes největším obchodním partnerem Kambodže. Obchodní výměna mezi oběma zeměmi překročila v roce 2024 částku 15 miliard dolarů, přičemž zhruba 30 % celkového kambodžského obchodu je navázáno právě na Čínu. Přestože obchodní bilance výrazně nahrává Pekingu, kambodžská vláda vnímá spolupráci jako výhodnou a označuje Čínu za „prvotřídního partnera“ a „nenahraditelného přítele“. Společné investiční projekty i infrastrukturní rozvoj jsou v zemi vítány jako způsob, jak urychlit modernizaci.
Význam této návštěvy přesahuje čistě ekonomickou rovinu. Koná se totiž v roce, kdy si Kambodža připomíná 50 let od převzetí moci Rudými Khmery – období, které je v kolektivní paměti spojeno s terorem a genocidou. Přestože Čína byla v minulosti kritizována za podporu tohoto režimu, dnešní dialog se zaměřuje výhradně na budoucnost. Historie je oficiálně přehlížena a obě země se soustředí na to, co mohou vytvořit společně.
Kromě obchodu byla na stole také otázka regionální bezpečnosti a strategické stability. Vzhledem k narůstajícímu napětí mezi Čínou a Spojenými státy se jihovýchodní Asie stává stále důležitějším prostorem pro geopolitické soupeření. Čína si je vědoma své ekonomické síly a snaží se upevnit své postavení prostřednictvím investic, obchodních dohod a diplomatických gest. Návštěva Kambodže tak zapadá do širšího rámce snahy Pekingu upevnit své pozice a nabídnout regionu alternativu ke Spojeným státům a Západu.
Pro kambodžskou vládu je spolupráce s Čínou klíčová nejen z hlediska ekonomického rozvoje, ale i politické nezávislosti. Premiér Hun Manet opakovaně vyzdvihuje čínsko-kambodžské vztahy jako modelový příklad strategického partnerství mezi rozvojovou zemí a globální velmocí. Společné deklarace hovoří o posilování důvěry, sdílených cílech a dlouhodobé vizi, která má obě země spojovat i v dalších desetiletích.