zpět

Čína zvyšuje věk odchodu do důchodu

13.9.2024

Číňané budou odcházet do důchodu později. Co čínskou vládu přimělo k tomuto kroku? Jak je na tom obyvatel Číny ve srovnání s příslušníky jiných zemí?

Oficiální čínská tisková agentura Sin-chua dnes uvedla, že nejvyšší čínský zákonodárný orgán dnes schválil návrh na zvýšení věku odchodu do důchodu s cílem řešit ekonomický tlak na snižující se počet pracovních sil. Čína již nějakou dobu doplácí na svou politiku jednoho dítěte uplatňovanou mezi léty 1979 – 2015. Tato politika mimo jiné vyústila ve věkovou pyramida čínského obyvatelstva, která svou stavbou připomíná plně rozvinutou ekonomiku, kterou Čína ale není a jen tak nebude.

Důchodový věk v Číně je v současné době jeden z nejnižších na světě. Věk odchodu do důchodu se dle schválené reformy u mužů zvýší z 60 let na 63 let. Pro ženy v dělnických profesích se zvýší z 50 na 55 let a pro ženy v „nedělnických“ profesích by se měl zvýšit z 55 let na 58 let. Změny mají vstoupit v platnost 1. ledna 2025 a budou prováděny po dobu 15 let. Zvyšování věku odchodu do důchodu bude probíhat postupně, přičemž úprava začne od začátku příštího roku, ale její úplné zavedení potrvá uvedených 15 let.

Čínské úřady očekávají, že do roku 2035 vzroste počet osob starších 60 let z 280 milionů na více než 400 milionů, což se rovná aktuálnímu počtu všech obyvatel Velké Británie a Spojených států dohromady. Podle údajů čínského ministerstva financí má 11 z 31 čínských provincií již nyní schodek důchodového rozpočtu. Státní Čínská akademie věd uvedla, že penzijní systém bude do roku 2035 bez peněz, pokud nedojde k jeho reformě.

Reforma věku odchodu do důchodu se v případě Číny řeší nikoliv za pět minut dvanáct, ale spíše už po poledni. Průměrná délka života v Číně se od roku 2021 zvýšila na 78 let z přibližně 44 let v roce 1960 a podle prognóz by měla do roku 2050 překročit 80 let. Současně se snižuje počet pracujících, kteří vydělávají a odvádí daně. Pro srovnání dodejme, že uvedená aktuální hodnota věku dožití průměrného Číňana již téměř dosahuje průměru Evropské unie, kde je ale věk odchodu do důchodu aktuálně stanoven výrazně výše.

Čína se tak dnešním krokem především v případě mužů více přibližuje „obvyklé“ hranici odchodu věku do důchodu. Pozdější čerpání důchodů by mělo snížit tlak na důchodové rozpočty, neboť mnohé čínské provincie se již nyní potýkají s velkými deficity. Odklad výplaty důchodů a požadavek, aby starší pracovníci zůstávali déle v zaměstnání, však nemusí být všemi vítán. Statisíce Číňanů na sociálních sítích nyní vyjadřují obavy, že se bude více uchazečů o zaměstnání „honit“ za příliš malým počtem volných míst. A jaký mají problém především mladší Číňané se svým uplatněním na trhu práce jsme psali v tomto článku.

Zvýšením věku odchodu do důchodu může vláda zvýšit míru účasti na trhu práce, což pomůže zmírnit nepříznivé dopady stárnutí populace. Pokud bude populace nadále klesat, úbytek pracovní síly se zrychlí, což bude mít další negativní dopad na hospodářský růst. Dodejme, že poslední roky má čínská ekonomika problém dosahovat plánovaných hodnot svého růstu. A úplně pomiňme fakt, že o validitě zveřejňovaných hodnot růstu čínské ekonomiky panují na západě už několik let pochyby.