
Co čekat tento týden od Fedu?
Ve středu 19. března zasedá a sazbách rozhoduje americká centrální banka Fed. Co od zasedání čekat, proč došlo k přehodnocení dopadu nástupu staronového prezidenta a proč dolar v posledních týdnech tolik oslabil?
Po snížení úrokových sazeb o 100 bb. v závěru roku 2024 guvernér Powell nyní naznačuje, že Fed s dalším uvolňováním své měnové politiky nespěchá a pozítří se všeobecně očekává výsledek „beze změny“. Ještě před měsícem nebylo jisté, že Fed bude letos sazby snižovat, ale výdajové škrty prezidenta Trumpa a jeho protekcionistická obchodní politika poškozují vyhlídky růstu nejen americké ekonomiky a pravděpodobně donutí centrální banku ve druhé polovině roku 2025 jednat.
Přitom na začátku roku byla všude spousta optimismu. Ekonomika byla ve slušné kondici a očekávalo se, že nastoupí prezident Trump a svými daňovými škrty a deregulací nastartuje její silný růst. V kombinaci s potenciálně zrychlující inflací vzhledem ke zvyšujícím se clům a kontrolou migrace trhy ale vycítily, že Fed bude mít menší prostor pro snižování sazeb.
Ukazuje se však, že prvotními prioritami prezidenta Trumpa jsou škrty ve vládních výdajích a obchodní protekcionismus. To zvýšilo obavy ze snižování počtu pracovních míst, a to nejen u federálních zaměstnanců, ale potenciálně i u milionů dodavatelů ze soukromého sektoru navázaných na vládní sektor.
Používání cel, která se mohou navíc ještě výrazně zvýšit, vyvolává obavy z možného zvyšování cen, které by poškodilo kupní sílu spotřebitelů, a zvyšuje obavy podniků, že by vyšší vstupní náklady mohly snížit jejich ziskové marže. Reciproční cla zahraničních vlád a bojkot ze strany spotřebitelů (aktuálně nejen v Kanadě) by pak problémy amerických vývozců ještě umocnily. Zklamání z ekonomických údajů a prezident Trump, který nejeví žádné známky váhání ve svém odhodlání cla uvalovat, vedly k tomu, že akciové trhy začaly počítat s výrazně horším vývojem ekonomiky, když se stále častěji hovoří o recesi.
Pro středeční zasedání se dá očekávat, že Fed naznačí, že jeho základním scénářem zůstávají dvě snížení sazeb o 25 bb v letošním roce. Vzhledem k tomu, že nezaměstnanost je nízká a inflace se stále drží na vysoké úrovni, není další snižování sazeb na pořadu dne. Nicméně výhled růstu se snižuje a tlak na to, aby Fed nabídl ekonomice větší podporu, pravděpodobně poroste.
Zajímavostí vyplývající z posledního jednání resp. zveřejněného zápisu bylo, že mezi členy výboru se diskutovala možnost kvantitativního zpřísňování (quantitative tightening). Po posledním zasedání Fedu byla guvernéru Powellovi položena otázka, která se toho týkala, ale od guvernéra moc informací nezaznělo. Pokračování aktuálního zpřísňování současným tempem by pravděpodobně vedlo k tomu, že by se bankovní rezervy do poloviny roku 2025 přiblížily 3 bilionům USD. Tato oblast 3 bilionů USD se blíží 10 % HDP a je považována za hranici, přes kterou by se Fed raději příliš nedostal. Když Fed naposledy prováděl zpřísňování, snížil bankovní rezervy na 7,5 % HDP a měl tehdy problémy s likviditou trhu, protože zašel až příliš daleko.
Dolar v poslední době oslabil především z důvodu, že se diskutuje výraznější snížení sazeb. Pokud by se guvernéru Powellovi podařilo potlačit obavy z recese a vrátit očekávání zpět k pouhým dvěma letošním snížením o 25 bb., pak by se dolar mohl odrazit ode dna a mohli bychom být svědky mírného oživení dolaru vůči „hlavním měnám“, které v letošním roce dosahují lepších výsledků. Ať už jde o měny skandinávské, japonský jen a dokonce i euro.