zpět

Co dnes čekat od ČNB?

7.11.2024

Česká národní banka bude dnes s největší pravděpodobností pokračovat ve svém cyklu snižování sazeb o dalších 25 bb. Pozornost se zaměří na dnes zveřejněnou novou prognózu, která by měla přinést několik „holubičích“ revizí. Co bude tato prognóza obsahovat a jaký dopad by mohla mít?

Dnešní snížení 2R repo sazby o 25 bb. na 4,00 % se z pohledu průzkumů zdá být hotovou věcí, takže hlavní pozornost by měla být spíše věnována nové prognóze ČNB a případnému zdůraznění možnosti pauzy v cyklu snižování sazeb. Od začátku cyklu snižování v prosinci loňského roku centrální banka již základní sazbu ČNB snížila o 275 bb. a aktuálně je zdaleka nejnižší v regionu střední a východní Evropy. V Polsku tamní centrální banka drží základní sazbu ve výši 5,75 % již více než rok. V Maďarsku jsou sice sazby v posledních dvanácti měsících téměř kontinuálně snižovány, ale i tak je základní sazba na forintu aktuálně na hodnotě 6,5 %. Důvod pro další snížení korunových sazeb by se dal shrnout takto: výkon ekonomiky zůstává slabý, zatímco spotřebitelská inflace v poslední době trochu překvapila růstem a zdá se být poměrně jisté, že se ve zbytku roku dočasně posune nad toleranční pásmo inflačního cíle ČNB. O případné prosincovém “oddechovém času“ v utahování měnové politiky rozhodne říjnová inflace, ta bude zveřejněna 11. listopadu. Zajímavé bude dnes sledovat rozložení sil, protože na snížení resp. míře snížení sazeb se zřejmě neshodne všech sedm členů bankovní rady ČNB.

Nová prognóza by měla přinést několik změn, ty budou nejspíše holubičího rázu. HDP za třetí čtvrtletí překvapil směrem dolů o 0,5 % oproti prognóze ČNB, přičemž pro příští rok (byť aktuálně 2,8 % v prognóze ČNB) se příliš nepředpokládá výrazné oživení. Očekáváme tedy revizi prognózy růstu pro letošní a zejména příští rok směrem dolů. Zároveň růst mezd překvapil směrem dolů a měsíční čísla z průmyslu naznačují další zpomalení, což by mělo rovněž vést k negativní revizi. Eurokoruna se obchoduje blízko prognózy ČNB a jádrová inflace je téměř v souladu s projekcí. V zásadě jediným jestřábím faktorem by zde měla být revize celkové inflace, která v posledních dvou měsících překvapila směrem nahoru. Výhled na další měsíce zřejmě v nové prognóze překoná 3 % a poté v prvním čtvrtletí příštího roku opět klesnout do tolerančního pásma.

Některé skutečnosti mohou ČNB přimět k opatrnějšímu postupu: celková inflace a rizika plynoucí z růstu cen potravin se mohou ukázat jako trvalejší a s pozdní fází cyklu snižování cen se může spojit i oživení vlivu cen nájemného a již omezené dopady snižování cen energií. Na druhou stranu toto není nic nového, a tak zpráva vyzní díky holubičí revizi prognózy a dalšímu snížení o 25 bazických bodů pravděpodobně smíšeně.

Kurz koruny je oproti euru překvapivě stabilní vzhledem k vysoké volatilitě v rámci střední a východní Evropy ve spojení s volbami v USA. Domácí měna se v současném prostředí vcelku osvědčila jako měna „do nepohody“ a v poslední době překonává výkonnost měn střední a východní Evropy. Současná úroveň kurzu se blíží prognózám ČNB, ale kurz tak či tak není zrovna v centru pozornosti naší centrální banky, ale vzhledem k holubičímu vyznění nové prognózy je reálné následné dílčí oslabení koruny. Doplňkovým důvodem je i horší výsledek průmyslové produkce, která za měsíc září zkorigovala srpnový nárůst. Stavební výroba, i díky povodním, v meziměsíčním vyjádření poklesla o 5,5 %.