zpět

Digitalizace státní správy: Krok k efektivnějšímu využití dat?

30.10.2024

Problém, který v současnosti trápí veřejnou správu, je neschopnost efektivně nakládat s daty, která již má k dispozici. Státní správa sbírá obrovské množství údajů, ale ty nejsou správně využívány, což má dalekosáhlé ekonomické důsledky. Výsledkem je, že stát každoročně přichází o miliardy korun, protože ztrácí možnost založit svá rozhodnutí na kvalitních a propojených informacích.

Například veřejná správa nedisponuje komplexními daty o exekucích, které by jí umožnily zjistit, jaký mají dopad na zaměstnanost. Dále není schopna analyzovat ekonomické důsledky odkladu školní docházky, či zjistit, jak migrace ovlivňuje konkrétní regiony v Česku. Tato data existují, ale jsou roztříštěná a nepropojená.

Důsledky nedostatečné práce s daty

Každý úřad v současnosti sbírá jen minimum dat, která jsou vyžadována zákonem. Například informace o exekucích jsou k dispozici, ale nejsou propojeny s údaji o sociálních dávkách či zaměstnanosti. Tato fragmentace brání efektivnímu rozhodování a vývoji politik, které by mohly přinést konkrétní přínosy pro občany i stát.

Problém není jen v úřadech, které data sbírají. Situaci komplikuje i skutečnost, že mnoho IT systémů, které státní správa používá, jsou spravovány soukromými firmami. Tyto externí systémy jsou navíc roztříštěné a neumožňují sdílení dat mezi různými institucemi. To vede k tomu, že stát se nemůže spolehnout na celistvé informace pro efektivní rozhodování.

Nová legislativa a naděje na zlepšení

S cílem zlepšit tuto situaci a zajistit lepší nakládání s daty byl přijat zákon o otevřených datech. Tento zákon, který vychází z evropské legislativy, má za úkol zlepšit přístupnost dat a umožnit jejich efektivní využití.

Další připravovaný zákon – zákon o správě dat a řízeném přístupu k datům – by měl situaci posunout ještě dále. Podle tohoto zákona budou orgány veřejné správy povinny vytvářet a pravidelně aktualizovat své katalogy dat, které budou veřejně přístupné. Vědci, novináři nebo analytici tak budou mít možnost žádat o přístup k datům a využít je pro své výzkumy či analýzy. Data budou anonymizována, aby bylo chráněno soukromí občanů, ale přesto budou k dispozici pro široké využití.

Výhody pro stát a ekonomiku
Podle odborníků by důkladná digitalizace mohla státu přinést obrovské úspory. Například studie německé vlády odhaduje, že díky lepšímu využití dat by bylo možné zkrátit některé procesy až o 60 %. V České republice by to znamenalo, že instituce jako Česká správa sociálního zabezpečení by mohla ušetřit stovky milionů korun ročně. Tato úspora by nevznikla jen díky snížení pracovní zátěže, ale i díky lepšímu plánování a efektivnějšímu využití veřejných financí.

Další přínos by mohla mít digitalizace pro vědu a výzkum. Odhady ukazují, že zpřístupnění ekonomicky využitelných dat by mohlo přispět k růstu HDP až o 1,5 %. I při konzervativnějším odhadu by to mohlo znamenat zvýšení HDP o desetiny procenta, což představuje miliardy korun ročně.

Náklady a překážky

Samozřejmě, celá tato transformace nebude zadarmo. Podle odhadů by vytvoření a správa katalogů dat mohla stát stovky milionů korun. Vzhledem k potenciálním úsporám a přínosům však DIA (Digitální a informační agentura) odhaduje, že náklady se rychle vrátí.

Problémem však zůstává, že velká část IT systémů, které státní správa používá, je spravována soukromými firmami. To znamená, že každá změna v systémech či požadavek na nová data z těchto systémů musí být zaplacena. Outsourcing IT služeb státním úřadům sice umožňuje rychle nasadit moderní technologie, ale zároveň zvyšuje náklady na jejich údržbu a rozvoj.

Proto se začíná diskutovat o možnosti vytváření interních analytických týmů, které by umožnily státu lépe spravovat data a zajistit jejich efektivní využití bez nutnosti spoléhat na externí dodavatele. Tím by bylo možné ušetřit další prostředky a zároveň zrychlit procesy v rámci státní správy.

Zatímco státní správa v současnosti nevyužívá potenciál dat, která má k dispozici, nové zákony a digitální strategie přinášejí naději na změnu. S novou legislativou by měla státní správa získat nástroje, které jí umožní efektivněji využívat data a tím zlepšit rozhodování, plánování i poskytování služeb. I když počáteční náklady na digitalizaci nebudou malé, přínosy by měly výrazně převýšit náklady, a to nejen v podobě přímých úspor, ale i díky zlepšení ekonomických podmínek a vyšší efektivitě veřejných institucí.