zpět

Dubaj zůstává magnet pro milionáře

21.6.2024

Dubaj a teda Spojené arabské emiráty se staly letos hlavním cílem pro přitahování největšího počtu milionářů, jak ukazuje zpráva společnosti Henley Private Wealth Management o trendech v migraci milionářů pro rok 2024.

Nulová sazba daně z příjmu, luxusní životní styl a program zlatých víz v zemi by měly přitáhnout jen letos 6 700 nových milionářů. Ačkoli počet Rusů, kteří se stěhují do Spojených arabských emirátů, se v poslední době snížil, tento pokles byl částečně vyvážen rostoucím počtem evropských a britských imigrantů. Počet milionářů žijících v největším městě Spojených arabských emirátů, Dubaji, se za poslední desetiletí zvýšil o 78 %, jak uvádí zpráva společnosti Henley.

Na druhém a třetím místě v žebříčku společnosti Henley se umístily USA a Singapur, které mají letos přilákat čistý příliv 3 800, respektive 3 500 milionářů. V žebříčku se objevuje i několik evropských zemí. Itálie se umístila na šestém místě, následovaná Švýcarskem, Řeckem a Portugalskem. Očekává se že letos se po celém světě přestěhuje 128 000 milionářů, což překoná předchozí rekord 120 000 stanovený v roce 2023. 

Čína a Spojené království se loučí s milionáři 

Čína ztratí v roce 2024 nejvíce milionářů, s počtem 15 200. Populárními destinacemi pro milionáře odcházející z Číny jsou tradičně Singapur, USA a Kanada, přičemž Japonsko se stává novým zajímavým cílem. Na dalším místě v žebříčku odlivu se umístilo Spojené království, které očekává exodus 9 500 milionářů, což je více než dvojnásobek počtu, který odešel v roce 2023. Spojené království, a zejména Londýn, tradičně přitahovalo bohaté rodiny z pevninské Evropy, Afriky, Asie a Blízkého východu. Tento trend se však začal měnit během politicky turbulentního období po Brexitu, kdy Spojené království přišlo o celkem 16 500 milionářů.

Jeremy Hunt, kancléř státní pokladny, v březnu oznámil, že zruší 225 let starý britský režim, který umožňoval těm s rozsáhlým majetkem v zahraničí, aby nebyli zdaněni ve Spojeném království. Byla to červená vlajka pro globální bohatou elitu, která viděla, že britská pravicová strana je náhle připravena hrát s zavedenými pravidly kvůli krátkodobým politickým ziskům. Následně v žebříčku společnosti Henley je Indie, s letošním odhadovaným čistým odlivem 4 300 milionářů, což je nižší počet než loňských 5 100.

Migrace milionářů může ovlivnit širší ekonomické zdraví země, protože může vést k nižším daňovým příjmům, čímž se omezují vládní rozpočty. Kromě toho, významná část vysoké čisté hodnoty jednotlivců jsou podnikatelé, což znamená, že jejich přítomnost může přinést zemím inovace, služby a vytváření pracovních míst. Přitahováním bohatých obyvatel a jejich kapitálu, klíčové sektory jako nemovitosti, obnovitelné zdroje energie, technologie a cestovní ruch mají tendenci vzkvétat. Příliv investic a kvalifikovaných jednotlivců může významně přispět k ekonomické transformaci regionu.