zpět

EU uloží pokutu 458 milionů automobilkám

2.4.2025

Evropská unie dnes oznámila, že několik významných automobilových společností bylo postiženo pokutou ve výši 458 milionů eur za účast na kartelu zaměřeném na recyklaci vozidel. Tato rozhodnutí jsou výsledkem rozsáhlého vyšetřování, během kterého byla odhalena protisoutěžní dohoda mezi automobilkami, jež trvala od počátku roku 2002 až do roku 2017. Cílem dohody bylo zamezit vzájemné konkurenci v oblasti propagace recyklačních schopností a zároveň uměle snižovat náklady spojené s likvidací vozidel na konci jejich životního cyklu.

Vyšetřování odhalilo, že zúčastněné společnosti – mezi nimi patřil například Volkswagen, Stellantis, Renault a další – se dohodly, že nebudou vzájemně inzerovat své recyklační služby a nebudou poskytovat finanční kompenzace firmám, které provádějí demontáž a recyklaci starých vozidel. Tento tajný kartel měl za následek potlačení konkurence na trhu s recyklací vozidel a omezil možnosti zákazníků využít inovativnější a ekologicky šetrnější postupy při likvidaci svých vozidel. V důsledku takového jednání se nejen snížila transparentnost celého sektoru, ale byly také porušeny zásady volné soutěže, na nichž je založena evropská hospodářská integrace.

V rámci rozsáhlého vyšetřování se ukázalo, že některé automobilky se aktivně snažily obcházet pravidla a manipulovat s tržními podmínkami. Postupem času se toto tajné spojenectví stalo pevnou součástí interních dohod, které se sjednoceným způsobem snažily omezit povědomí spotřebitelů o možnostech recyklace a tak zvyšovaly náklady na ekologicky odpovědnou likvidaci vozidel. Tato praxe zároveň umožnila firmám nelegálně šetřit náklady, což ovlivnilo nejen finanční výsledky, ale také ekologické standardy napříč celou automobilovou dopravou.

Na rozdíl od některých společností, které se vyhýbaly pokutám díky vlastní iniciativě k odhalení kartelu, některé automobilky čelí nejpřísnějším postihům. Nejvyšší pokuta byla uložena jedné z největších evropských značek, která čelí sankci za své opakované porušování pravidel volné soutěže. Firmy, které přiznaly svou vinu a spolupracovaly s vyšetřovateli, získaly určité zmírnění trestu, ale celková částka pokuty svědčí o vážnosti porušení, ke kterému došlo.

Tento zásah má dalekosáhlé dopady na celý automobilový průmysl v Evropě. Očekává se, že zvýšená kontrola a přísnější opatření od regulačních orgánů povedou k celkové revizi postupů v oblasti likvidace a recyklace vozidel. Firmy budou nuceny investovat do nových technologií a zlepšovat transparentnost svých recyklačních procesů, aby se vyhnuly budoucím sankcím a zároveň posílily svou reputaci v oblasti ekologické odpovědnosti.

Kromě přímých finančních postihů by měl tento případ také posloužit jako varování pro ostatní společnosti, že snaha o omezování konkurence a manipulaci s tržními mechanismy nebude tolerována. Evropská unie se zavázala chránit trh a zajistit, aby všechny subjekty působící na evropském území dodržovaly zásady volné soutěže a férového podnikání. Očekává se, že tento zásah povede k dalším kontrolám a případným dalším zásahům v odvětví, které se potýká s podobnými praktikami.

Výsledek tohoto rozsáhlého vyšetřování nejenže ukazuje odhodlání evropských regulačních orgánů v boji proti nekalým praktikám, ale také klade důraz na nutnost udržitelného a ekologicky odpovědného přístupu v automobilovém průmyslu. V budoucnu bude klíčové sledovat, jakým způsobem se automobilky přizpůsobí novým pravidlům a jaké inovace přinesou do oblasti recyklace a likvidace starých vozidel, aby splnily požadavky na ochranu životního prostředí a současně zůstaly konkurenceschopné na trhu.