Euronext usiluje o uvolnění pravidel fúzí v EU kvůli globálním ambicím
Euronext, panevropská burza cenných papírů, doufá v reformu pravidel fúzí Evropské unie, aby mohl překročit rámec tradičních operací. Generální ředitel společnosti Stéphane Boujnah zdůraznil nutnost změkčení antimonopolních zákonů v Bruselu, což by umožnilo větší konsolidaci evropských finančních institucí. Podle něj Evropa potřebuje konkurovat Číně a Spojeným státům, a to pomocí silnějších domácích hráčů, jako jsou velcí správci aktiv, tržní infrastruktury a investiční banky. "Svět bude lepším místem, pokud budeme mít evropské šampiony v těchto oblastech," uvedl Boujnah a zároveň volal po změně přístupu k antimonopolní politice.
Boujnah přivítal nedávný náznak změny přístupu Evropské komise, kdy předsedkyně Ursula von der Leyenová vyzvala k tomu, aby pravidla o fúzích více zohledňovala odolnost, efektivitu a inovace. Tento posun směrem ke strategické autonomii a konkurenceschopnosti by mohl vést k uvolnění pravidel, která dosud měla zabránit nadměrné koncentraci na trhu. Boujnah poukázal na to, že dnešní boj o trh s deriváty se již nevede mezi evropskými burzami jako Deutsche Börse a Euronext, ale mezi globálními hráči, včetně amerických ICE, CME a Cboe.
Euronext má za sebou složitou historii pokusů o fúze. V roce 2012 Evropská komise zablokovala navrhovanou fúzi mezi Euronextem, tehdy ještě spadajícím pod Newyorskou burzu, a německou Deutsche Börse. Důvodem byla obava, že by nově vzniklá entita měla monopolní postavení na trhu s evropskými finančními deriváty. Dnes se však Boujnah domnívá, že je nutné tento přístup přehodnotit. S ohledem na globální konkurenci je podle něj důležité podporovat vznik evropských šampionů, kteří budou schopni obstát ve světové konkurenci.
Podle Boujnahových slov je Euronext nyní mnohem silnější a rozmanitější společností, než byla v minulosti. Po akvizici burzy Borsa Italiana v Miláně, kterou koupili od Londýnské burzy, se skupina Euronext výrazně rozšířila a je připravena na další růst. Nový strategický plán, který bude zveřejněn v listopadu, se zaměří na organický růst s důrazem na poprodejní služby, jako jsou depozitáře cenných papírů. Boujnah věří, že posílení evropských burz je zásadní pro konkurenceschopnost regionu v globalizovaném světě.
Navzdory překážkám, které představují pravidla přeshraničních fúzí a občasný ekonomický nacionalismus, Boujnah zůstává optimistický. Jako příklad uvádí, že německý kancléř Olaf Scholz sice odmítl nabídku italské banky Unicredit na akvizici Commerzbank, ale Boujnah věří, že i takové obchody lze uskutečnit, pokud budou založeny na respektu, transparentnosti a zajištění toho, aby se všechny strany cítily komfortně. Na závěr dodal, že Evropa stále může hrát klíčovou roli na globální scéně a připomněl, že obavy o kolaps eura, které se objevily před více než deseti lety, se nikdy nenaplnily.
Boujnah uzavírá tím, že jeho budoucnost je neodmyslitelně spojena s Evropou. „Nemám jiné místo než Evropu a nemám jinou budoucnost než tu, že ji udělám lepším místem,“ řekl, přičemž zdůraznil svůj závazek vůči rozvoji evropských trhů. Jeho poselství těm, kteří pochybují o evropské konkurenceschopnosti, je jasné: „Ti, kdo věří, že je to příliš složité a že zaostáváme, měli smůlu. Měli se narodit v Austrálii.“ Euronext si klade za cíl nadále růst a rozšiřovat své působení v oblasti poprodejních služeb a strategicky se zaměřuje na posílení své pozice na globálním trhu s cennými papíry. Boujnah také zdůraznil, že spolupráce a respekt mezi evropskými partnery jsou klíčem k úspěchu při překonávání překážek.