Evropa a budoucnost digitálních inovací
I když některá digitální odvětví mohou být pro Evropu již "ztracena", umělá inteligence (AI) stále nabízí příležitost, jak těžit z budoucích vln digitálních inovací, uvedl dnes (9. září) ve své zprávě o budoucnosti evropské konkurenceschopnosti bývalý italský premiér Mario Draghi.
„Od roku 2017 bylo přibližně 70 % základních AI modelů vyvinuto ve Spojených státech a tři hlavní americké 'hyperskalery' (dodavatel cloudovych služeb) nyní ovládají více než 65 % globálního a evropského trhu s cloudovými technologiemi,“ uvedl Draghi ve zprávě, kterou představil Evropské komisi.
Evropa však stále může hrát významnou roli v určitých segmentech AI, kde evropské firmy mají příležitost „získat vedoucí postavení“. Upozornil například na silnou pozici Evropy v oblasti autonomních robotů, kde má podíl 22 % celosvětové aktivity, a také v sektoru AI služeb, kde hostí přibližně 17 % těchto aktivit.
Integrace umělé inteligence do evropského průmyslu by mohla být klíčovým faktorem pro zvýšení produktivity, například v farmaceutickém, energetickém a automobilovém průmyslu, uvádí zpráva. Draghi však varoval před tím, že inovativní digitální firmy v Evropě často nedokáží dosáhnout většího rozmachu a přitáhnout potřebné investice, což vytváří propast mezi EU a USA.
Dále poznamenal, že vliv umělé inteligence v Evropě byl zatím spíše posilující pro pracovní místa, než aby je nahrazoval. V rámci snahy EU vyrovnat se USA v oblasti inovací by měla EU usilovat o to, aby nabídla lepší příležitosti k vzdělávání a celoživotnímu učení.
Cloudové technologie
Co se týče cloudových technologií, zpráva vykresluje odlišný obraz. Vzhledem k dominanci amerických poskytovatelů ovládá největší evropský cloudový operátor pouhá 2 % trhu EU.
Další velkou inovací by mohlo být kvantové počítání, ale z deseti největších technologických společností investujících do této technologie jich pět sídlí v USA a čtyři v Číně. V Evropské unii nemá základnu žádná z těchto firem, upozorňuje Draghi.
„Je příliš pozdě na to, aby se EU pokoušela vytvořit systematické konkurenty hlavním americkým poskytovatelům cloudu. Potřebné investice jsou příliš velké a odčerpaly by zdroje z odvětví a firem, kde má EU větší inovativní potenciál,“ uvedl Draghi.
Evropská unie by však měla zajistit, aby měla konkurenceschopný domácí průmysl, který by dokázal uspokojit poptávku po „suverénních cloudových“ řešeních. K tomu by měla přijmout celoevropskou politiku pro bezpečnost dat, která by umožnila spolupráci mezi poskytovateli cloudových služeb z EU i mimo ni. To by zajistilo přístup k nejnovějším technologiím amerických hyperskalerů a zároveň chránilo šifrování, bezpečnost a vyhrazené služby pro důvěryhodné evropské poskytovatele.
Zpráva také zdůrazňuje, že budoucnost Evropy v digitálním prostoru závisí na schopnosti členských států spolupracovat a sjednotit své úsilí. Evropské instituce by měly podporovat inovace prostřednictvím investic do výzkumu a vývoje, ale také zjednodušit regulace, které by evropským firmám umožnily lépe konkurovat na globální úrovni. Úspěch Evropy v digitální éře bude podle Draghiho záviset nejen na technologických pokrocích, ale také na tom, jak efektivně dokáže spojit své lidské a finanční zdroje.
Evropská unie se musí zaměřit na strategické investice do klíčových informačních technologií, jako je umělá inteligence, kvantové počítání a robotika, aby si udržela konkurenceschopnost. Zároveň je nutné vytvořit silnější ekosystém pro startupy a malé podniky, které jsou často motorem inovací.