zpět

Fed ponechává úrokovou sazbu

13.6.2024

Federální rezervní systém ve středu ponechal úrokovou sazbu USA na úrovni 5,3 % s vysvětlením, že ačkoli inflace v posledních měsících dále klesla směrem k jejich cílové úrovni, zůstává vysoká.

Ve svém prohlášení po dvoudenním jednání Fed uvedl, že ekonomika roste solidním tempem, zatímco zaměstnanost zůstává silná. Úředníci také poznamenali, že v posledních měsících došlo k mírnému pokroku směrem k jejich 2 % inflačnímu cíli. To je pozitivnější hodnocení než po předchozím jednání Fedu 1. května, kdy úředníci vyjádřili obavy z nedostatku dalšího pokroku v oblasti inflace. Jak se očekávalo, tvůrci monetární politiky ponechali ve středu svou klíčovou sazbu nezměněnou na úrovni 5,3 %. Referenční sazba zůstává na této úrovni od loňského července, poté, co ji Fed zvýšil jedenáctkrát, aby se pokusil zpomalit půjčování a výdaje a ochladit inflaci.

Snížení sazeb Fedu by časem zlevnilo půjčky pro spotřebitele. Čelí vysokým sazbám na hypotéky, půjčky na auta, kreditní karty a jiné formy půjčování. Prognóza úředníků pro snížení sazeb odráží individuální odhady 19 tvůrců politiky. Osm z těchto úředníků předpovědělo dvě snížení sazeb a sedm předpovědělo jedno snížení. Čtyři uvedli, že letos nevidí žádné snížení, uvedl Fed. Aktualizované čtvrtletní projekce Fedu nejsou časově fixované. Tvůrci politiky často revidují své plány na snižování nebo zvyšování sazeb v závislosti na tom, jak se ekonomický růst a inflace vyvíjejí v průběhu času.

Začátkem května předseda Jerome Powell uvedl, že centrální banka potřebuje více důvěry v to, že se inflace vrací k jejich cíli, než sníží svou referenční sazbu. Powell poznamenal, že bude pravděpodobně trvat déle, než se tato důvěra získá, než si úředníci Fedu dříve mysleli. Minulý měsíc Christopher Waller, vlivný člen rady guvernérů Fedu, uvedl, že potřebuje vidět "ještě několik měsíců dobrých inflačních dat", než bude uvažovat o podpoře snižování sazeb. Ačkoli Waller nespecifikoval, co by považoval za dobrá data, ekonomové věří, že by to musela být základní inflace ve výši 0,2 % nebo méně každý měsíc.

Fed v současném prostředí zůstává ostražitý ohledně inflačního tlaku a přestože ekonomický růst je silný a zaměstnanost roste, budou dále monitorovat vývoj inflace. Jejich rozhodnutí ponechat úrokovou sazbu nezměněnou ukazuje na jejich opatrnost při přístupu ke snižování sazeb, dokud nebudou mít jistotu, že inflace se ustálí na jejich cílové úrovni.

Investoři nyní budou sledovat další kroky Fedu a jak se ekonomika bude vyvíjet v následujících měsících. Spekulace ohledně budoucího směru úrokových sazeb a jejich dopadu na finanční trhy budou klíčovými tématy, které budou ovlivňovat tržní sentiment a investiční strategie.

Ve světle aktuálních událostí je třeba také zdůraznit, že Fed politika může mít dalekosáhlé důsledky pro globální ekonomiku. Přesné rozhodování Fedu o úrokových sazbách bude také ovlivňovat měnové trhy a výnosy na dluhopisech, což bude důležité sledovat pro investory po celém světě.

Investoři a ekonomové se nyní budou zaměřovat na to, jaké signály bude Fed vysílat v nadcházejících měsících ohledně své monetární politiky. Každé další prohlášení a kroky centrální banky budou důkladně sledovány, protože trhy budou hledat jasné indikace toho, jak Fed hodnotí aktuální ekonomickou situaci a jaké jsou jeho plány do budoucna. Zdůraznění těchto faktorů je klíčové pro strategie investorů, kteří se snaží odhadnout další vývoj na finančních trzích a připravit se na případné změny v politice úrokových sazeb.