Index mizérie robustně roste
Čeští spotřebitelé jsou na tom nejhůře od března 2012. I když pracují, mohou si koupit za svou mzdu čím dál méně. Součet míry nezaměstnanosti a inflace je za prosinec 2021 na hranici 10,1b., což je nejvýše za posledních deset let.
Součet obou hodnot po deseti letech sice přesáhl opět 10b., ale jeho konstrukce je opačná. Zatímco v roce 2012 šel vysoký index mizérie na vrub nezaměstnanosti, dnes je to inflace, která vládne. Tato kombinace je však mnohem horší, protože postihuje všechny bez výjimky.
I když se nezaměstnanost v posledním měsíci v roce mírně zvedla, stále patříme k premiantům v rámci EU. Trh práce naopak čelí nedostatku vhodné pracovní síly a stále máme o téměř 100 tisíc volných pracovních míst víc než nezaměstnaných.
Inflace v ČR patří k těm vyšším a ČNB s ní bojuje po svém, tedy zvedáním sazeb. To samozřejmě logické je, ale nikoli do této míry. Základní sazba skokově vzrostla až na stávajících 3,75 % a dle slov z ČNB letos poroste ještě výš. Zvedání sazeb bohužel podlamuje nohy spotřebě firem i domácností a tím se snižuje budoucí ekonomický růst.
V blízké budoucnosti zlepšení čekat nelze. Inflace ještě poroste a dá se čekat, že zimní měsíce nebudou přát zaměstnanosti, takže počítáme, že se index mizérie letos převalí přes hladinu 15b. Češi se dál budou moci těšit z relativně jisté práce, za kterou však budou dostávat více méně stále stejnou reálnou mzdu. Státní sektor bude přitom patřit dost možná k těm štědřejším. Zaměstnanci privátní sféry vždy budou odkázáni na hospodářské výsledky zaměstnavatele.