Inflace tlačí ceny nemovitostí vzhůru
Dražší hypotéky tlačí na nemovitostní bublinu. Regulace hypotečního trhu ze strany ČNB. Zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték od 1. 4. 2022.
Podle hodnocení dostupnosti bydlení v Evropě z července tohoto roku se Česká republika umístila jako druhá nejhorší v Evropě. Hodnotil se hlavně poměr příjmů a cen nemovitostí. Na nový byt našinec potřeboval v létě více jak dvanáctinásobek průměrného ročního platu. Pro představu: v některých západních zemích to není ani pět ročních platů.
Tato drahota na nemovitostním trhu je i nadále posilována strachem z rostoucí inflace. Ta lidi motivuje investovat volné prostředky do nemovitostí s cílem uchránit je před ztrátou hodnoty. Ceny vzhůru tlačí i zdražování stavebních prací a materiálu. Dle HD Indexu došlo k meziročnímu zdražení pozemků o 21,9 %, což je nejvyšší nárůst za posledních 10 let. K rekordnímu přifouknutí realitní bubliny dochází navzdory varování ze všech stran a tak se ČNB rozhodla zpřísnit pravidla regulující hypoteční trh s platností od 1. 4. 2022. Zpřísnění regulace směřuje k ochraně spotřebitelů, kteří v touze po vlastním bydlení jdou u hypotéky na hranici ekonomického rizika.
Ceny nemovitostí jsou podle různých odhadů přepálené o 25 až 30 %. V následujícím roce končí fixace desítkám tisíc pětiletých hypoték. Jejich majitelé tak při jejich „přesjednání“ už pocítí dopady vyšších úrokových sazeb.
V pondělí se koruna proti euru obchodovala za 25,53 až 25,71, proti americkému dolaru za 22,65 až 22,79. Pro dnešek očekáváme pohyb v pásmu 25,60 -25,70 EURCZK a 22,65-22,75 USDCZK.
Z domova
Za Polsko a Česko se dozvíme výsledky HDP za 3. kvartál v mezikvartálním a meziročním srovnání.
Z Evropy
V eurozóně bude zveřejněn odhad inflace (CPI) za listopad.
Z USA
Z druhé strany Atlantiku se dozvíme PMI Index nákupních manažerů Chicagského FEDu a spotřebitelskou důvěru za listopad. Odpoledne vystoupí ministryně financí Janet Yellen a guvernér FEDu Jerome Powell.