zpět

Inflace v Británii zpomalila, avšak ne tak výrazně, jak se očekávalo

22.5.2024

Britský statistický úřad dnes zveřejnil dubnová čísla spotřebitelské inflace. Ta se dostala na nejnižší hodnoty za bezmála poslední tři roky, výsledek však nenaplnil tržní predikce.

Spotřebitelská inflace ve Spojeném království v dubnu zpomalila svoje tempo růstu meziročně na 2,3 % oproti 3,2 % v březnu, což je nejnižší hodnota od července 2021, zároveň však výsledek nenaplnil prognózy trhu, které počítaly se snížením na hodnotu 2,1 %. Ve srovnání s předchozím měsícem ceny vzrostly o 0,3 %.

Největší tlak na pokles přinesly klesající náklady na plyn (-37,5 % vs. -26,5 % v březnu) a elektřinu (-21 % vs -13 %), což bylo způsobeno zejména v důsledku snížení stropu cen energie v minulém měsíci. Zároveň zpomalil růst cen potravin (2,9 % vs. 4 %) a ceny v sektoru rekreace a kultury (4,4 % vs. 5,3 %). U potravin se jedná o pokles tempa růstu na nejnižší hodnotu od listopadu 2021.

Na druhé straně největší vzestupný příspěvek měly náklady na motorová paliva. Rychleji rostly také ceny v restauracích a hotelech (6 % oproti 5,8 %) a ceny zboží a služeb (3,6 % vs. 3,4 %). Jádrová inflace očištěná o volatilní položky jako jsou energie a potraviny zpomalila na 3,9 % v meziročním vyjádření, což je nejnižší hodnota od října 2021, výsledek však nenaplnil tržní očekávání, jelikož analytici většinově předpokládaly pokles na 3,6 %.

Vyšší než očekávaná inflace může teoreticky přispět k přehodnocení možného snižování sazeb v následujících měsících ze strany centrální banky, kdy aktuálně trhy počítají s prvním snížením úrokových sazeb na srpnovém zasedání. Britská libra na data zareagovala mírným oslabením z ranních kotací okolo 28,95 GBPCZK se kurz vyšplhal nad psychologickou hladinu 29,00 GBPCZK.