zpět

Institucionální investoři zvažují vice investic do digitálních aktiv

29.8.2024

Institucionální investoři stále více zvažují zahrnutí digitálních aktiv do svých portfolií, přičemž očekává se, že jejich podíl na alokaci těchto aktiv vzroste do roku 2027 na 7 %. Trh s tokenizovanými aktivy by přitom mohl do roku 2030 přesáhnout hodnotu 10 bilionů dolarů. Tyto údaje naznačují významný růst sektoru, ale na obzoru stále zůstávají určité výzvy. Tato zjištění vyplývají z nového průzkumu provedeného The Economist na zakázku kryptoměnové burzy OKX.

Aktuálně správci aktiv přidělují do digitálních aktiv mezi 1 % až 5 % svých aktiv pod správou (AUM-Asset under management). Přestože se většina investic dosud soustředila na obchodování s kryptoměnami, zejména s Bitcoiny a Ethery, investoři se stále více zaměřují na širší spektrum digitálních aktiv. Podle zprávy 51 % institucionálních investorů zvažuje přímé investice do kryptoměn, 33 % se zajímá o staking digitálních aktiv, 32 % o obchodování s deriváty a 36 % o fondy sledující vývoj kryptoměn.
Institucionální investoři nyní více zvažují investice mimo tradiční držbu kryptoměn, jako je staking, krypto deriváty a tokenizované dluhopisy. Tento trend je patrný například u digitálních aktiv, jako jsou digitální dluhopisy Evropské investiční banky ve výši 50 milionů liber (66 milionů dolarů), tokenizované americké státní dluhopisy za 1 miliardu dolarů a hongkongský digitální dluhopis v hodnotě 6 miliard HKD (766,8 milionů dolarů).
Správci (custodians) hrají klíčovou roli při podpoře institucionálních investorů v jejich adopci digitálních aktiv. Podle zprávy 80 % tradičních a krypto hedge fondů využívá služby správců. V Asii navíc mnoho krypto správců získává stejná oprávnění jako jejich tradiční protějšky, například licenci poskytovatele trustových nebo společnostních služeb (TCSP) v Hongkongu, zatímco v Singapuru vznikl vlastní regulační rámec pro krypto správce pod dohledem tamní měnové autority.
Přesto však zůstávají některé překážky, včetně nedostatku regulatorní harmonie mezi jednotlivými jurisdikcemi. „Nedostatek jednotnosti v regulačních rámcích napříč různými regiony vytváří nejistotu a komplikuje investorům snahu o dodržení předpisů a řízení rizik spojených s regulačními změnami,“ uvádí zpráva. Evropská regulace MiCA je přitom příkladem regionální regulace, která funguje dobře.
Další významnou výzvou pro investory je fragmentace likvidity, která může způsobit tržní nestabilitu a ztížit institucím efektivní provádění transakcí v oblasti digitálních aktiv. „Fragmentace likvidity napříč různými blockchainovými sítěmi a trhy s digitálními aktivy může vést k neefektivnostem cen, což představuje významnou výzvu pro institucionální investory při manipulaci s rozsáhlými transakcemi,“ varuje zpráva.
Existují však snahy o řešení tohoto problému prostřednictvím technologií, jako jsou nativní přenosy tokenů, které jsou považovány za evoluci zabalených kryptoměn (wrapped crypto). Nativní přenosy tokenů umožňují bezproblémový pohyb tokenů napříč řetězci při zachování jejich jedinečných vlastností a vlastnictví, na rozdíl od zabalených aktiv, která vytvářejí více verzí, jež nejsou vzájemně zaměnitelné.
Tato zpráva OKX dospěla k podobným závěrům jako nedávný průzkum společnosti Nomura, který zjistil, že 54 % japonských institucionálních investorů plánuje investovat do kryptoměn během příštích tří let, přičemž 25 % má na digitální aktiva pozitivní názor a preferuje alokaci mezi 2 % až 5 % Asset under management.