zpět

Koncesionářské poplatky pod lupou

Poplatky za televizní a rozhlasové vysílání se mohou zdát pro malé a střední podniky (SME) nebo domácnosti jako zbytečnou zátěží. Pravda je však taková, že tato platba financuje veřejnoprávní média a pomáhá zajišťovat nezávislé informování občanů. Jaké jsou vaše povinnosti, pokud podnikáte nebo vlastníte zařízení, které umožňuje příjem vysílání, a kdy máte možnost poplatky odhlásit či upravit způsob jejich platby?

Podle platné legislativy má povinnost platit televizní a rozhlasové poplatky každá domácnost nebo firma, která vlastní zařízení způsobilé přijímat televizní či rozhlasové vysílání. To znamená, že pokud máte v kanceláři rádio nebo televizor, byť pouze pro zpříjemnění pracovního prostředí, vzniká vám zákonná povinnost se k těmto poplatkům přihlásit. Poplatek se přitom nepočítá podle počtu zařízení, ale vztahuje se vždy na jednu domácnost nebo provozovnu.

Co je důležité, pokud například sledujete pouze internetové platformy jako Netflix nebo YouTube a váš televizor či počítač není schopen přijímat klasický televizní signál, poplatky se vás netýkají. Totéž platí pro zařízení, která slouží výhradně k přehrávání obsahu z internetu.

Některé skupiny obyvatel a firmy jsou od placení poplatků osvobozeny. Jde například o zdravotně znevýhodněné osoby, které jsou nevidomé nebo neslyšící. Dále nemusí poplatky platit domácnosti s nízkými příjmy, pokud doloží, že jejich čistý příjem nepřesahuje stanovený násobek životního minima. Výjimku tvoří také cizinci bez trvalého nebo dlouhodobého pobytu na území České republiky.

Registrace je možná online na stránkách České televize a Českého rozhlasu, kde vyplníte potřebné údaje a zvolíte si frekvenci plateb. K dispozici je platba měsíční, čtvrtletní, pololetní či roční. Platby lze provádět bankovním převodem, kartou nebo prostřednictvím služby SIPO.

Odhlášení poplatků je možné v několika situacích: zánik zařízení, změna domácnosti nebo úmrtí poplatníka. Pokud už nevlastníte žádné zařízení schopné příjmu vysílání, stěhujete se do domácnosti, kde již někdo poplatky platí, nebo v případě úmrtí osoby, která poplatky hradila, je třeba je odhlásit na České poště či zasláním potřebných dokumentů České televizi a rozhlasu.

Neplacení koncesionářských poplatků může vést k vymáhání dlužné částky spolu s přirážkou až 10 000 Kč za televizi a 5 000 Kč za rádio. Pokud poplatky nehradíte úmyslně nebo včas neohlásíte změny, může vás to stát další peníze v podobě soudních poplatků a případné exekuce.

Pro SME i domácnosti je důležité pochopit své povinnosti a možnosti v oblasti koncesionářských poplatků. Informovanost a včasná reakce na změny mohou ušetřit nejen peníze, ale i starosti s administrativou. Pokud se rozhodujete optimalizovat náklady, zvažte, zda všechna zařízení skutečně potřebujete a zda by některá z nich nebylo možné odhlásit. Předejdete tak možným komplikacím a nepříjemnostem v budoucnu.

Kromě toho je dobré pravidelně kontrolovat aktuální legislativu a případné změny v pravidlech týkajících se koncesionářských poplatků. Tímto způsobem můžete zajistit, že budete vždy v souladu s platnými předpisy a vyhnete se případným sankcím.