Koruna od konce minulého týdne průběžně slábne
Česká koruna nadále slábne, do karet jí stejně jako forintu nehrají sázky trhu na snižování úrokových sazeb. Americkému dolaru se daří na hlavním měnovém páru a sázky na blížící se uvolňování měnové politiky Fedu nemusí nutně znamenat změnu tohoto trendu. Ruský rubl pokračuje v lednovém tažení za výrazně silnějšími hodnotami před prezidentskými "volbami".
Středoevropský region včera vůči euru spíše ztrácel, když česká koruna během pondělí oslabila na 24,69 EURCZK a polský zlotý na 4,37 EURPLN. Pouze maďarskému forintu se podařilo počáteční ztráty smazat a vrátit se na ranních 378,8 EURHUF. Forint téměř identicky zkorigoval během pondělí ztráty i na měnovém páru s naší korunou. České měně se nepodařilo dosáhnout během včerejšího obchodování zisků ani na úkor zlotého, který „udržel“ patovou situaci. Česká koruna po čtvrtečních datech o meziročně zpomalující inflaci u nás a naopak zrychlující v USA výrazně ztrácí, dopad na úrokový diferenciál vyznívá pro korunu negativně. V tomto ohledu se zdá být opět situace v regionu nejvíce nakloněná polskému zlotému, který by vzhledem k signálům tamní centrální banky a ekonomické situaci mohl první polovinu roku strávit bez uvolňování měnové politiky. Pro dnešní den, který by české měně neměl přinést žádné zásadní pozitivní údaje, očekáváme pohyb na koruně v pásmu 24,70 – 24,78 EURCZK.
Hlavní měnový pár včera setrval po většinu dne na hodnotě 1,095 EURUSD. Z dlouhodobého hlediska euro poslední dobou vůči dolaru začíná ztrácet a makroekonomická rozdílnost vývoje eurozóny a USA dává tušit, že i přes prognózy o blížícím se snižování sazeb ze strany Fedu v roce 2024 dolar může i nadále posilovat. Česká koruna vůči americké měně včera ustála tlak a udržela se pod hranicí 22,55 USDCZK, dnes ale tento stav dolar prolomil a koruna na tomto měnovém páru pokračuje v letošním obecném propadu, který bude nejspíše ve vlnách lehce pokračovat.