zpět

Máme vítěze tendru na stavbu jaderných reaktorů v ČR. Co je zač?

18.7.2024

Včera byl českou vládou oznámen výherce tendru na stavbu nových jaderných reaktorů v ČR. Trochu překvapivě se jedná o jihokorejskou společnost KHNP. Jakou má společnost historii a zkušenosti se stavbou jaderných bloků? A co rozhodlo o jejím vítězství v tendru?

Od včerejšího odpoledne známe realizátora největší zakázky v české historii. Výhercem tendru na výstavbu dvou dukovanských jaderných bloků je korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP). Rozhodla o tom včera vláda. Zároveň podle premiéra Petra Fialy bude následovat vyjednávání o opci na další dva jaderné bloky v Temelíně.

Dle vlády byla korejská nabídka oproti francouzskému gigantovi EDF lepší téměř ve všech hodnocených kritériích. Zkušební provoz prvního nového bloku se plánuje na rok 2036 a plný komerční provoz by měl podle harmonogramu začít v roce 2038. Dlouhou dobu a nejen díky březnové návštěvě francouzského prezidenta Macrona na Česko-francouzském jaderném fóru byla ale za hlavního favorita považovaná francouzská společnost EDF. Ve srovnání počtu postavených jaderných bloků vychází jen s lehkou mírou nadsázky EDF jako Goliáš a KHNP jako David. Co konkrétně nakonec rozhodlo ve prospěch korejského subjektu? Kromě nižší ceny jsou to také lepší reference z výstavby jaderných elektráren v poslední době. Problémy s prodražením a průtahy sice mělo KHNP také, ale v mnohem menším měřítku než EDF. Tady stačí připomenout stavbu nového bloku ve Flamanville v severní Francii. Ten je oproti původnímu plánu opožděn nyní již o 13 let a náklady na stavbu vyrostly z plánovaných 3,3 miliardy na 12,7 miliardy eur! Masivní prodražení a posun dodání o několik let provází další projekt EDF, jadernou elektrárnu Hinkley Point C ve Velké Británii.

KHNP je dceřinou společností Korea Electric Power Corporation (KEPCO). Provozuje jaderné a vodní elektrárny v Jižní Koreji, které zajišťují přibližně 27 % elektrické energie v zemi. K 5. dubnu tohoto roku provozovala společnost dle svých webových stránek 26 reaktorů v 8 jaderných elektrárnách, 37 vodních elektráren, 16 přečerpávacích elektráren a 60 elektráren využívajících slunečnou či větrnou energii. Celková kapacita jejích zařízení činila 31 458 MW. V případě jaderných bloků jde dohromady o 26 000 MW.

Společnost KHNP byla založena v roce 2001 v rámci celkové restrukturalizace společnosti KEPCO, která v roce 1977 otevřela svou první jadernou elektrárnu v Kori v Pusanu. Komerční provoz jaderné elektrárny Kori 1 byl zahájen v roce 1978. Společnost postupně postavila dalších 7 jaderných elektráren v Jižní Koreji a aktuálně dokončuje čtvrtý blok jaderné elektrárny Baráka ve Spojených arabských emirátech. V této elektrárně je použit tlakovodní reaktor APR1400, o jehož práva se ale korejská firma soudí s americkou společností Westinghouse. Tento spor o duševní vlastnictví se dle americké společnosti týká i reaktorů ARP1000 o výkonu 1050 MW, které by měly být použity v Dukovanech. Podle české i korejské strany to plánovanou výstavbu v Dukovanech neohrozí, nicméně smlouva obsahuje závazek o odškodnění. Prezident KHNP Whang Joo-ho v rozhovoru pro Český rozhlas dříve uvedl, že spor projekt v Česku neohrozí. „Absolutně ne. To se nemůže stát,“ řekl. Soud ve Spojených státech již v září 2023 zamítl žalobu, kterou společnost Westinghouse podala na své jihokorejské konkurenty KHNP a KEPCO. Dle dostupných informací ani americká vláda nečiní žádné kroky, které by vedly k omezení vývozu korejské technologie do třetích zemí.

Společnost KHNP působí na mezinárodní úrovni a má kanceláře v New Yorku, Washingtonu, Paříži, Tokiu a Praze. Současným generálním ředitelem je Chung Jaehoon. V roce 2020 měla společnost 12 551 zaměstnanců a tržby ve výši cca 9 miliard USD.

Po několik desítek let se společnost KHNP soustředila na výstavu reaktorů pouze v Jižní Koreji. Dne 27. prosince 2009 se společnosti Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) a KEPCO dohodly na výstavbě čtyř korejských jaderných bloků o výkonu 1400 MW (APR1400) v lokalitě Baráka ve Spojených arabských emirátech. Aktuálně již tři reaktory stojí a čtvrtý by měl být dokončen v letošním roce. Následně je v plánu výstavba ještě dalších dvou reaktorů ve stejné lokalitě.

Je také potřeba dodat, že včerejší oznámení ještě na 100 % neznamená, že KHNP dva dukovanské reaktory opravdu postaví. Pokud by před podpisem finální smlouvy došlo ze strany korejské společnosti např. ke změně podmínek, má česká vláda plné právo od smlouvy odstoupit a jednat s dalším uchazečem v pořadí tzn. s EDF. To se ale aktuálně nezdá jako příliš pravděpodobné. Vzhledem ke snaze KHNP etablovat se na evropském trhu se dají dva dukovanské reaktory brát jako referenční projekt, na kterém si případní další evropští zájemci ověří, jak „to Korejci umí“.