zpět

Nárůst milionářů v Evropě: Turecko, Rusko a Švédsko vede

16.10.2024

Výzkum z britského ekonomického institutu Adam Smith Institute naznačuje, že tři evropské země zažijí do roku 2028 největší nárůst milionářů. Turecko, Rusko a Švédsko jsou zeměmi, kde dojde k největšímu nárůstu podílu milionářů, jak ukazují výsledky z reportu Millionaire Tracker, který sleduje bohatství ve 36 zemích. Mezi sledovanými zeměmi jsou i Spojené státy, Japonsko, Francie, Německo, Itálie nebo Maďarsko, ale podle odhadů bude největší nárůst milionářů zaznamenán na Taiwanu, a to o 51 %. Přesto se Turecko umisťuje na prvním místě mezi evropskými zeměmi s předpokládaným nárůstem o 34 %.

Tento nárůst znamená, že v roce 2028 bude mnohem více Turků, kteří budou mít čisté jmění přesahující 1 milion dolarů (915 000 eur). Toto bohatství zahrnuje všechny druhy aktiv, včetně hotovosti, akcií, nemovitostí a soukromých penzijních fondů. Růst osobního bohatství v Turecku je obzvlášť pozoruhodný vzhledem k náročným ekonomickým podmínkám, které v zemi panují. Zpráva UBS Global Wealth Report 2024, která byla použita k sestavení tohoto žebříčku, zdůrazňuje, že bohatství na jednoho dospělého v Turecku mezi lety 2022 a 2023 vzrostlo o více než 157 %. Pro srovnání, dalšími nejrychleji rostoucími zeměmi jsou Katar a Rusko s růstem kolem 20 %, následované Jihoafrickou republikou s růstem o něco málo přes 16 % a Izraelem s 14 %.

Navzdory neuvěřitelně vysoké inflaci, která v Turecku dosahuje závratných 72 %, jak uvádí CNBC, si země vede lépe než většina evropských států. Vysoká inflace měla zničující dopad na velkou část turecké populace, která čítá přibližně 85 milionů obyvatel. Lidé čelí snížené kupní síle, což vede ke zhoršení životních podmínek mnohých. Ovšem pro ty, kteří vlastní aktiva, jako jsou domy a jiné nemovitosti, znamená inflace růst jejich hodnoty. Tento růst se projevuje zejména mezi bohatšími obyvateli, čímž se zvětšuje podíl milionářů v zemi.

Rusko, navzdory probíhajícímu konfliktu na Ukrajině a přísným ekonomickým sankcím, které na zemi uvalily západní státy, zaznamená druhý největší nárůst milionářů v Evropě. Podle výzkumu se očekává, že podíl milionářů v Rusku vzroste o 23 %. V tomto ohledu se Rusko stává jednou z mála zemí, které navzdory ekonomickým omezením dokážou generovat nové milionáře. Naopak, Velká Británie a Nizozemsko patří mezi nejhůře hodnocené země, pokud jde o podíl milionářů do roku 2028. Obě země budou čelit poklesu. V Británii se očekává pokles o 20 % a v Nizozemsku o 5 %.

Jedním z hlavních důvodů pro odliv milionářů z Velké Británie jsou vysoké daně a negativní postoj k vytváření bohatství. Institut Adam Smith uvádí, že milionáři opouštějí Spojené království z důvodu každodenního zdanění, zmrazených limitů dědické daně, potenciálního zvýšení daně z kapitálových výnosů a zrušení režimu non-dom. Tento odchod milionářů je zároveň výsledkem kultury, která je vůči tvůrcům bohatství stále více nepřátelská. Na rozdíl od Turecka, kde vysoká inflace prospívá majitelům nemovitostí, britští milionáři čelí čím dál větším překážkám a rozhodují se přesunout svá bohatství do příznivějších jurisdikcí.

Největší evropské ekonomiky, Německo a Francie, vykážou relativně skromný nárůst milionářů. Německo zaznamená nárůst o 15 %, zatímco Francie o 14 %, což je řadí mezi země s nižšími přírůstky milionářů ve srovnání s ostatními evropskými státy. Řecko bude jednou z nejníže postavených zemí, s pouhým 2% nárůstem, což jej zařadí mezi země s nejmenším růstem počtu milionářů. Na konci tohoto žebříčku, pod Řeckem, se nachází pouze Spojené království, Nizozemsko, Saúdská Arábie (-3 %) a Spojené arabské emiráty (1 %).


Globální ekonomičtí giganti, jako jsou USA a Čína, zaznamenají mírný růst počtu milionářů. Odhady naznačují, že Spojené státy zvýší svůj podíl milionářů o 12 % a Čína, druhá největší ekonomika světa, zažije růst o 8 %.