Německá ekonomika roste
Německá ekonomika se začala zotavovat po významných šocích. Vysoké ceny energií způsobené odstavením ruského plynu přispěly k prudkému růstu inflace v letech 2022-23, což negativně ovlivnilo soukromou spotřebu a hospodářskou aktivitu. Dopad těchto šoků byl však výrazně zmírněn silnou politikou reakce. Úřady poskytly podporu příjmů, aby zmírnily dopad vyšších cen energií, přičemž zachovaly cenové signály, které motivovaly firmy a domácnosti k úsporám energie. Takové úsilí o úsporu, spolu s kroky k zajištění nových zdrojů energie, pomohlo vrátit velkoobchodní ceny plynu na normální úroveň. Nižší ceny energií spolu s měnovým zpřísněním podnítily rychlou dezinflaci. Reálné mzdy nyní rostou a ekonomika se v prvním čtvrtletí roku 2024 rozšířila.
Postupné zotavení se očekává i v letošním roce, kdy inflace dále klesne
Inflace se očekává, že bude i nadále klesat v roce 2024 kvůli utlumené poptávce a poklesu dovozních cen energií a potravin, které se postupně promítají do maloobchodních cen. Jádrová inflace by měla také zpomalit, ale zůstat nad úrovní celkové inflace, protože ceny služeb jsou citlivé na robustní růst mezd. Jak budou reálné mzdy nadále růst, vyšší soukromá spotřeba se očekává, že podpoří mírné a postupné zotavení v roce 2024, s růstem reálného HDP kolem 0,2 procenta, podpořeného také externí poptávkou. Návrat k růstu by měl postupně posílit důvěru, dále podpořit spotřebu v roce 2025. Očekává se také zotavení soukromých investic v roce 2025 díky zlepšené poptávce a mírnému zmírnění měnové politiky během let 2024-25. Výsledkem by měl být růst HDP, který se v letech 2025-26 zrychlí na 1-1½ procenta.
Ve střednědobém horizontu se očekává, že rychlé stárnutí populace zpomalí hospodářský růst a negativně ovlivní veřejné finance. Jakmile generace baby boomu odejde do důchodu a nedávné vlny imigrace se ustálí, očekává se, že roční růst pracovně schopné populace Německa klesne o přibližně 0,7procentního bodu – více než v jakékoli jiné zemi G7. Tyto nepříznivé demografické trendy se předpokládají, že zpomalí roční hospodářský růst na přibližně 0,7 procenta ve střednědobém horizontu. Stárnoucí populace také negativně ovlivní veřejné finance, protože růst daňových příjmů zpomalí a výdaje na důchody a zdravotní péči vzrostou.
Rizika ekonomického výhledu jsou obecně vyvážená. Pozitivní rizika zahrnují možnost, že pozitivní zprávy a snížená nejistota podnítí rychlejší než očekávané zotavení spotřeby a investic. Hlavní negativní rizika zahrnují možnost zrychlující se geoekonomické fragmentace, zhoršování globálních konfliktů a intenzivnější stres na globálních trzích komerčních nemovitostí (CRE). Nejistota ohledně míry tuhosti cen také představuje rizika oběma směry pro tempo dezinflace. Střednědobý růst může být také vyšší nebo nižší, než se očekává, pokud se imigrační toky výrazně odchýlí od základních předpokladů
Fiskální politika se v roce 2024 očekává zpřísnění kvůli dodržení dluhové brzdy. Cyklicky upravený primární saldo by se měl snížit o více než 1procentní bod HDP, hlavně kvůli postupnému ukončování opatření na podporu cen energií. Ztracené dotace na ceny energií budou kompenzovány nižšími cenami energií před dotacemi, takže čistý dopad na ekonomickou aktivitu by měl být mírný. Dluhová brzda je také definována cyklicky upravenými termíny, což umožňuje určitou proti-cyklickou flexibilitu v reakci na mírný výhled růstu pro rok 2024. Vzhledem k slabé domácí poptávce by vláda měla tuto flexibilitu maximálně využít, jak je plánováno, včetně zajištění plné realizace veřejných investic.