Od Tokia po Michigan
Masové výprodeje japonského jenu, ten je proti americkému dolaru nejslabší za posledních 34 let. Fedem preferovaný inflační ukazatel PCE.
Dneska začneme poněkud netradičně v Japonsku. Konničiwa. V pátek ráno středoevropského času zasedla Bank of Japan. Ta trhy nijak nepřekvapila, když ponechala svou měnovou politiku ve stávajícím módu s hlavní úrokovou sazbou v rozpětí 0 – 0,1 procenta. Bance se během dubna podařilo snížit jádrovou inflaci na hodnotu 1,6 procenta a vytřít tak zrak všem analytikům, kteří počítali s poklesem na 2,2 procenta. Nikdo neočekával, že by centrální banka změnila svůj postoj, investoři ale zůstávali ve střehu a těšili se na doprovodný komentář japonského guvernéra Kazua Uedy, který by zabránil dalšímu propadu japonského jenu. Ten se ovšem spolu s radou guvernérů domnívá, že slabost jejich měny zatím nemá výraznější dopad na domácí spotřebu ani jádrovou inflaci. Prudká reakce na sebe nenechala dlouho čekat a japonský jen se proti dolaru dostal na nejvyšší hodnotu za posledních 34 let 158,44 USDJPY.
Odpoledne dorazila série zajímavých makrodat z USA zaměřená na osobní finance. Fedem preferovaný ukazatel pro měření inflace Index PCE v březnu vzrostl o 2,7 procenta meziročně a překonal tak nejen únorový výsledek, ale i očekávání trhu. Jde o nejvyšší naměřenou hodnotu za poslední čtyři měsíce. Jeho jádrová složka si nevedla o mnoho lépe a skončila na stejné úrovni jako v únoru 2,8 procenta. Osobní výdaje Američanů zatím neztrácejí na dynamice a i v březnu vzrostly meziměsíčně o 0,8 procenta jako v předchozím měsíci. Na straně osobních příjmů došlo k nepatrnému zlepšení o 0,5 procenta oproti únoru. Konečné údaje z Michiganské univerzity poukázaly na zhoršení inflačních očekávání v krátkodobém i dlouhodobém časovém horizontu. Po zveřejněných datech americký dolar posiloval jak proti koruně, tak i proti euru. Eurodolar se posunul z ranních hodnot 1,075 na 1,067 EURUSD.