zpět

Olympiáda přinese francouzské ekonomice potřebný impuls

12.8.2024

Olympiáda v Paříži přinesla nejen sportovní triumfy, ale také významný ekonomický přínos pro Francii. Podle Banky Francie zaznamenala ekonomika ve třetím čtvrtletí nárůst díky zvýšenému přílivu návštěvníků a růstu výdajů v odvětvích jako jsou hotely, restaurace a muzea.

Podle ministryně cestovního ruchu Olivie Grégoire se výdaje na ubytování v městech, kde se konaly olympijské soutěže, zvýšily o 16 % ve srovnání s předchozím rokem. Tržby v turistických atrakcích, jako jsou muzea a restaurace, se meziročně zvýšily o 25 %.

Několik průzkumů naznačuje, že olympiáda významně podpoří francouzskou ekonomiku ve třetím čtvrtletí, přestože se země potýká s politickou nejistotou, která se objevila koncem června.
Banka Francie odhaduje, že růst ekonomiky ve třetím čtvrtletí by mohl dosáhnout 0,35 % až 0,45 %, ve srovnání s 0,3 % růstem v prvních dvou čtvrtletích. Až 0,25 % tohoto růstu by mohlo být připsáno právě olympiádě, přičemž ekonomické přínosy by měly být hlavně výsledkem prodeje vstupenek a televizních práv.
V červenci předpověděl také národní statistický institut INSEE, že olympiáda přispěje k růstu francouzské ekonomiky o 0,3 % ve třetím čtvrtletí, což by mohlo celkový růst přivést až na 0,5 %.
Data společnosti Visa navíc ukázala, že spotřebitelské výdaje vzrostly během prvního víkendu olympiády o více než 20 % ve srovnání s předchozím rokem, přičemž výdaje zahraničních návštěvníků související s olympiádou vzrostly o 29 %.
Přestože tyto výsledky jsou pozitivní, plný dopad na ekonomiku je stále nejistý kvůli pokračujícím politickým výzvám. Hlavní ekonom Banky Francie, Olivier Garnier, upozornil, že je příliš brzy na to, aby se vyhodnotilo, jak tato nejistota ovlivní rozhodnutí o zaměstnávání a investicích.
Nedávná ekonomická data ukazují, že Francie zaznamenala pokrok v klíčových oblastech, přičemž míra nezaměstnanosti ve druhém čtvrtletí klesla na 7,3 % z 7,5 % v předchozím čtvrtletí, což je nejnižší úroveň od třetího čtvrtletí 2023.
Mezitím se meziroční inflace v červenci mírně zvýšila na 2,3 % z červnových 2,2 %, což je o něco méně než odhadovaných 2,4 %. Přestože ceny energií rostly, růst cen služeb se zpomalil. Tyto vývoje jsou považovány za pozitivní pro druhou největší ekonomiku v Evropě, i když přetrvávající politická nejistota pravděpodobně bude mít vliv na důvěru podniků.
V reakci na nečekaný nárůst podpory francouzské krajní pravice vyzval prezident Emmanuel Macron k předčasným volbám. Tento krok však nevyšel podle jeho očekávání, protože žádná strana nezískala absolutní většinu, což vedlo k patovému stavu v parlamentu. Tento výsledek by mohl ohrozit Macronovy prorůstové politiky, i přes jeho úspěch při získávání zahraničních investic ve výši 16 miliard dolarů (14,6 miliard eur) na každoročním summitu "Choose France" v květnu.
Olympiáda v Paříži může alespoň dočasně oddálit pokles důvěry podniků, protože největší sportovní událost na světě přehlušila politické nepokoje. Podle Banky Francie se nejistota podnikatelského prostředí ve třetím čtvrtletí snížila na nejnižší úroveň od posledního čtvrtletí 2023, po nárůstu způsobeném předčasnými volbami.
Navzdory známkám ekonomického zlepšení zůstávají francouzské akciové trhy kvůli pokračující politické nejistotě slabé. Hlavní index CAC 40 od červnových voleb do Evropského parlamentu klesl o téměř 10 %, zatímco index Euro Stoxx 600 se za stejné období snížil o 5 %.
Francouzský bankovní sektor byl zvláště tvrdě zasažen obavami z možných politických změn a jejich dopadu na veřejné finance. Mezitím se francouzské akcie luxusních spotřebních výrobků rovněž potýkají s problémy, protože globální zpomalení ekonomiky oslabilo spotřebitelské výdaje, zejména v Číně. Nedávné globální výprodeje na trzích dále zvýšily tlak na francouzské akcie.