Rozhodovací paralýza
Inflace u nás i ve světě zpomaluje. Aleš Michl je už rok guvernérem ČNB. Překvapivá data z Michiganské univerzity.
Rozhodovací paralýza se u mě s jistou pravidelností objevuje každý nedělní večer. Ťuká mi na dveře zrovna v okamžiku, kdy otevírám počítač a pouštím se do psaní ranní zprávy pro Vás. Přemýšlím o názvu – aby Vás přilákal, a taky nad obsahem – abyste těch několik málo řádků o dění na devizovém trhu zvládli přečíst až do konce…
Páteční den české koruně mnoho impulzů nepřinesl. Z domova dorazila pouze statistika běžného účtu platební bilance za měsíc květen. Náš běžný účet nadále zůstává lehce v plusových číslech. Ovšem během května došlo k poklesu přebytku z 16,7 miliard naměřených během dubna na 0,9 miliard českých korun. Trhy počítaly s poněkud horším výsledkem mínus 3,3 miliardy korun. Už je tomu rok, co se coby kapitán u kormidla ocitl Aleš Michl v čele České národní banky. Ke svému ročnímu výročí si tenhle týden nadělil ten nejkrásnější, i když lehce opožděný dárek, a to zpomalení růstu cenové hladiny na jednocifernou úroveň. K dvouprocentnímu inflačnímu cíli nás čeká ještě dlouhá cesta, každopádně červnový výsledek hlásající zpomalení meziročního růstu cen na 9,7 procenta zní téměř jako sen! K dobrému výsledku dopomohla vysoká srovnávací základna z loňského roku i zpomalení růstu cen potravin a nákladů na bydlení. Takhle nízkou inflaci jsme měli naposledy v prosinci 2021. Česká koruna v pátek proti euru mírně posilovala, během dne se posunula z ranní hodnoty 23,79 na večerní 23,75 EURCZK.
Inflace ochlazuje i za „velkou louží“, alespoň na to poukazují výsledky z reálné americké ekonomiky posledních dní. Investoři v pátek netrpělivě vyhlíželi data z Michiganské univerzity a čekali, zda se pozitivní očekávání naplní. Výsledky značně překvapily, jak jinak :-). Důvěra spotřebitelů během července stoupla na 72,6 bodu, ovšem zvýšila se i jejich inflační očekávání v krátkodobém a střednědobém horizontu. Američané tak nějak počítají s tím, že vyšší inflace s nimi ještě nějaký ten pátek zůstane. Po zveřejnění výše zmíněných dat se americký dolar proti koruně propadl až na 21,13 USDCZK, proti euru se pak dostal na hodnotu 1,24 EURUSD.