Práce na dohodu: Co se změní od roku 2024 a jak se na to připravit?
Pracujete na dohodu o provedení práce (DPP) nebo na dohodu o pracovní činnosti (DPČ)? Pak byste měli vědět, že od ledna 2024 se změní podmínky pro tyto formy práce. Novela zákoníku práce, která vstoupila v platnost v září 2023, přináší několik novinek, které se dotknou nejen zaměstnanců, ale i zaměstnavatelů. Jaké jsou tyto změny a co pro vás znamenají? V tomto článku se pokusíme odpovědět na tyto otázky.
Změny u DPP
DPP je dohoda, kterou uzavíráte s zaměstnavatelem, pokud chcete odpracovat určitý počet hodin nebo vykonat určitou práci. Na rozdíl od pracovní smlouvy nemáte nárok na dovolenou, nemocenskou, ani na další zaměstnanecké výhody. Na druhou stranu máte větší flexibilitu a nižší daňové zatížení. Zákon stanoví, že na DPP můžete ročně odpracovat maximálně 300 hodin u jednoho zaměstnavatele.
Od roku 2024 se však změní několik věcí:
- Budete mít nárok na dovolenou. Pokud budete pracovat na DPP déle než 3 měsíce, budete mít nárok na 1/12 dovolené za každý kalendářní měsíc, ve kterém jste odpracovali alespoň 40 hodin. To znamená, že pokud budete pracovat na DPP celý rok, budete mít nárok na 4 dny dovolené. Pokud budete pracovat méně než 40 hodin měsíčně, budete mít nárok na dovolenou poměrně k odpracované době. Dovolenou si budete moci vybrat v dohodě se zaměstnavatelem, nebo vám bude vyplacena v penězích.
- Budete mít možnost požádat zaměstnavatele o přechod na pracovní poměr. Pokud budete pracovat na DPP déle než 6 měsíců, budete mít možnost požádat zaměstnavatele o uzavření pracovní smlouvy na stejnou nebo podobnou práci. Zaměstnavatel vám musí do 15 dnů odpovědět, zda souhlasí nebo ne. Pokud nesouhlasí, musí vám to odůvodnit. Pokud souhlasí, musí vám nabídnout pracovní smlouvu do 30 dnů. Pokud vám zaměstnavatel neodpoví nebo vám nenabídne pracovní smlouvu v dané lhůtě, můžete se obrátit na inspektorát práce, který může zaměstnavatele pokutovat.
- Budete mít lepší ochranu před výpovědí. Pokud budete pracovat na DPP déle než 3 měsíce, budete mít stejnou ochranu před výpovědí jako zaměstnanci v pracovním poměru. To znamená, že zaměstnavatel vám bude muset dát výpověď písemně, s uvedením důvodu a dodržením výpovědní lhůty. Výpovědní lhůta bude záviset na délce vašeho pracovního poměru a bude se pohybovat od 15 dnů do 2 měsíců. Pokud se domníváte, že vám byla dána neoprávněná nebo nezákonná výpověď, můžete se obrátit na soud.
Řetězení dohod
Novela zákoníku práce také zavádí nový pojem „řetězení dohod“. Tím se rozumí situace, kdy uzavíráte s jedním zaměstnavatelem více dohod o provedení práce nebo více dohod o pracovní činnosti, které se navzájem bezprostředně nebo s krátkou přestávkou navazují. Pokud se tak stane, budou se na vás vztahovat stejná pravidla jako na zaměstnance v pracovním poměru. To znamená, že budete mít nárok na dovolenou, nemocenskou, a další zaměstnanecké výhody. Také budete mít možnost požádat zaměstnavatele o přechod na pracovní poměr. Řetězení dohod se bude posuzovat podle celkové doby trvání dohod, nikoli podle počtu hodin.
Příklad: Uzavřete s jedním zaměstnavatelem DPP na 3 měsíce, ve kterých odpracujete 200 hodin. Poté uzavřete s tím samým zaměstnavatelem další DPP na další 3 měsíce, ve kterých odpracujete 100 hodin. V tomto případě se na vás bude vztahovat řetězení dohod, protože jste s jedním zaměstnavatelem uzavřeli dvě DPP, které se navazují bez přestávky a jejich celková doba trvání je 6 měsíců. To znamená, že budete mít nárok na dovolenou, nemocenskou, a další zaměstnanecké výhody. Také budete mít možnost požádat zaměstnavatele o přechod na pracovní poměr.
Výhody DPP oproti HPP:
- Jednoduchá administrativa - nemusíte obíhat úřady jako při zakládání živnosti nebo uzavírání pracovní smlouvy.
- Nižší odvody sociálního a zdravotního pojištění - pokud si vyděláte měsíčně méně než 10 000 Kč, nemusíte platit ani vy, ani váš zaměstnavatel odvody sociálního a zdravotního pojištění.
- Větší svoboda a časová flexibilita - můžete si přizpůsobit pracovní dobu podle svých potřeb a možností, například jako student, senior, nebo rodič na mateřské či rodičovské dovolené.
- Krátká výpovědní lhůta - pokud nejste spokojeni s prací, můžete dát nebo dostat výpověď s denní lhůtou, nebo i okamžitě, pokud je to uvedeno v dohodě.
Nevýhody DPP oproti HPP:
- Žádný nárok na dovolenou, příplatky, nebo odstupné - na dovolenou si musíte domluvit se zaměstnavatelem, nebo vám bude vyplacena v penězích. Za práci přesčas, o víkendech, nebo o svátcích nedostanete žádné příplatky, pokud si je nesjednáte v dohodě. Pokud dostanete výpověď, nedostanete žádné odstupné.
- Odvod zdravotního pojištění - musíte ho platit vždy, pokud je váš čistý měsíční výdělek vyšší než 3 000 Kč. Pokud ho neplatíte ani z jiného příjmu a neplatí ho za vás stát, musíte se nahlásit zdravotní pojišťovně jako osoba bez zdanitelných příjmů a platit si pojistné sami.
- Maximální počet hodin - na DPP můžete ročně odpracovat maximálně 300 hodin u jednoho zaměstnavatele. Pokud chcete pracovat více, musíte uzavřít jinou formu práce.
- Možnost řetězení dohod - od roku 2024 se zavede nový pojem „řetězení dohod“, který znamená, že pokud uzavřete s jedním zaměstnavatelem více DPP, které se navzájem bezprostředně nebo s krátkou přestávkou navazují, budete mít stejná práva a povinnosti jako zaměstnanec v pracovním poměru.