zpět

Právní revoluce v dohodách

26.2.2024

Dlouho byla výpověď z dohod o provedení práce (DPČ) a dohod o pracovní činnosti (DPP) považována za jednoduchou a bezdůvodnou. Zaměstnavatel nemusel uvádět důvod výpovědi a postoj soudů byl jasný – důvody se nijak nezkoumaly. To však změnila novela zákoníku práce, která začala platit od října 2023.

Právo zaměstnance na poznání důvodů výpovědi

Nově přijatý § 77 odst. 7 zákoníku práce otevřel dveře zaměstnancům, umožňující jim žádat o sdělení důvodů výpovědi. Tato možnost vzniká v případě podezření zaměstnance, že výpověď souvisí s porušením jeho chráněných práv, např. kvůli účasti v odborové činnosti či podání stížnosti na zaměstnavatele.

Větší zodpovědnost zaměstnavatele: Dokumentace a transparentnost

I když v samotném textu výpovědi stále není vyžadováno uvedení důvodů, nová legislativa klade na zaměstnavatele větší odpovědnost. Je vhodné si pečlivě zdokumentovat důvody výpovědi, i když se to nemusí projevit ve vlastním výpovědním textu.

Pokud zaměstnanec požádá o sdělení důvodů, zaměstnavatel má povinnost tyto důvody sdělit. Důvodem výpovědi však nesmí být žádný z chráněných důvodů uvedených v § 77 odst. 5 zákoníku práce.

Prevence pro zaměstnavatele: Transparentnost a odpovědný přístup

Praktické kroky pro zaměstnavatele zahrnují pečlivou dokumentaci důvodů výpovědi, kterou lze vnímat jako interní dokument pro interní potřeby. Když zaměstnanec požádá o sdělení důvodů, zaměstnavatel by měl být připraven na transparentní poskytnutí těchto informací.

Náročnost prokazování důvodů

S novými požadavky na prokazování důvodů výpovědi vzniká pro zaměstnavatele větší náročnost na dokumentaci. Je důležité chápat, že prokazatelnost důvodů může hrát klíčovou roli v případě, že zaměstnanec požádá o sdělení důvodů. Zaměstnavatelé by měli být připraveni na konkrétní a faktické formulace důvodů výpovědi.

Dopad na průběh pracovních vztahů

S narůstající důležitostí prokazování důvodů se mění dynamika pracovních vztahů. Zaměstnavatelé by měli jasně specifikovat důvody výpovědi v písemné formě. To může ovlivnit celkový tón a atmosféru v pracovním prostředí.

Navigace výzvami a změnami

Nová legislativa přináší pro zaměstnavatele náročné výzvy, ale také příležitosti pro lepší správu pracovních vztahů. Důkladná příprava, transparentnost a respekt k právům zaměstnanců mohou vést k efektivnímu řízení pracovních dohod a minimalizaci právních rizik. S neustálými změnami je klíčové být flexibilní a informovaný, abyste úspěšně navigovali v dynamickém pracovním prostředí.

Důležité body ke zvážení

Změny v zákoníku práce vyžadují od zaměstnavatelů více odpovědnosti a transparentnosti. Dodržováním právních norem a respektováním práv zaměstnanců lze minimalizovat rizika a zajistit bezproblémový průběh pracovních vztahů.