zpět

Problémy pro ruský obchod se ještě stupňují

4.9.2024

Problémy s vypořádáním finančních transakcí mezi čínskými a ruskými subjekty ještě zesilují. Hodnota ruských odeslaných, ale v Číně nepřijatých plateb dosahuje desítek miliard jüanů. Čína je pro Rusko hlavní odběratel ropy, v červenci objem tohoto dovozu klesl na nejnižší hodnotu za téměř dva roky.

Některé ruské společnosti se potýkají se stále rostoucím zpožďováním a růstem nákladů spojených s platbami s obchodními partnery v Číně a transakce v hodnotě desítek miliard jüanů nejsou zprocesované. Ruské společnosti a úředníci již několik měsíců poukazují na zpoždění transakcí poté, co čínské banky zpřísnily dodržování předpisů, kdy Západ pohrozil druhotnými sankcemi za obchodování s Ruskem. Pro řadu subjektů v Rusku se obchod s Čínou stal poté velmi složitým, protože přímé platby v jüanech jsou stále častěji zmrazovány nebo odkládány čínskými bankami, když USA v červnu rozšířily kritéria pro uvalení sankcí. Podle dostupných informací to vypadá, že se v srpnu problémy ještě zvýraznily, když čínské banky zadržují stále více plateb od ruských subjektů.

Čína je největším obchodním partnerem Ruska, v loňském roce se podílela již na třetině celkového ruského zahraničního obchodu a dodávala do ruské ekonomiky zboží, jako jsou důležitá průmyslová zařízení a spotřební zboží, které Rusku pomáhá čelit západním sankcím. Je také lukrativním trhem pro mnoho ruských vývozů, které leckdy na Číně závisí.

Poté, co americké ministerstvo financí v červnu pohrozilo sekundárními sankcemi vůči bankám v Číně a dalších zemích za obchodování s Ruskem, začaly čínské banky zaujímat velmi přísný postoj k dotčeným transakcím. Řešení se za několika týdnů našlo, když jedním z ověřených způsobů bylo nakoupení zlata, jeho převedení do Hongkongu a vložení nakoupené hotovosti na místní bankovní účet. Stále výraznější restrikce z čínské strany nejvyšší ruské vedení zatím příliš neznepokojují, protože platby v důležitých oblastech stále probíhají hladce. Jde o bilaterální dohody velkých společností, jako jsou ruští vývozci surovin a čínští vývozci životně důležitých technologií. Menší společnosti obchodující se spotřebním zbožím ale mají velké problémy.

Podle oficiálních čínských celních údajů vzrostl v první polovině roku 2024 vzájemný obchod mezi Ruskem a Čínou o 1,6 % na 137 miliard USD poté, co v roce 2023 dosáhl zatím rekordní hodnoty 240 miliard USD. Podle oficiálních čínských statistik klesl ruský dovoz z Číny v období leden-červenec 2024 kvůli problémům s platbami o více než 1 % na 62 miliard USD. K tomu ale přidejme fakt, že dle v srpnu zveřejněné zprávy čínský dovoz ropy z Ruska se v červenci snížil o 7,4 % oproti předchozímu roku. Důvodem jsou obecně rozsáhlé poklesy nákupů čínských rafinerií, které byly omezeny nízkou poptávkou po pohonných hmotách na domácím trhu. Ve zmíněném červenci činil dovoz ruské ropy 7,46 milionu tun, což představuje 1,76 milionu barelů denně. V porovnání s červnovými 2,05 mil. barelů za den a 1,9 mil. barelů v červenci 2023 jde o nezanedbatelný pokles. Ten způsobuje problémy i ruským producentům ropy, protože ruské subjekty nemají s ohledem na západní sankce příliš kam ropu vyvážet. Do Indie je i vzhledem k absenci jakéhokoliv ropovodu dovoz omezen kapacitou ruské „stínové flotily“, která ruskou ropu po světových oceánech vozí. Celkové dodávky z Ruska do Číny v červenci klesly na nejnižší úroveň od září 2022, protože nízké zpracovatelské marže a nízká poptávka po pohonných hmotách omezily provoz státních i nezávislých rafinerií.