zpět

Proč je Indie na dobré cestě stát se novou supervelmocí...

9.9.2024

Status supervelmoci aktuálně zastávají pouze dvě země na světě. V dohledné době by se k nim mohla přidat i Indie. V jakých oblastech již Indie tento status zastává a co by ji do tohoto „klubu“ mělo dostat?

V uplynulém roce Indie vystřídala Čínu na pozici nejlidnatější země světa. Byť se tak o Indii obecně nemluví, v několika oblastech již pozici supervelmoci zastává. Jde např. o vesmírný program, farmaceutický průmysl a v neposlední řadě pak o oblast informačních technologií, kde je Indie domovem mnoha technologických společností a vývojových center, a její IT sektor hraje klíčovou roli v poskytování služeb pro firmy po celém světě. Které oblasti Indii předurčují k tomu, aby se v řádu let přidala k USA a Číně jako třetí země se statusem „supervelmoci“?

Geopolitický vliv a obrana

1. Strategická geopolitická poloha: Indie je díky své strategické poloze na křižovatce asijských cest klíčovým hráčem v regionální i globální geopolitice. Její role v Indickém oceánu je zásadní a do určité míry přidělává vrásky Číně, která je na obchodních cestách skrze Indický oceán závislá nejen z pohledu energií, ale podstatné části svého obchodu.

2. Obrana a vojenská síla: Indie významně investuje do modernizace svých obranných kapacit a usiluje o to, aby se stala soběstačnou v obranné výrobě. To posiluje její postavení jako regionální mocnosti a přispívá k jejím aspiracím na globální velmoc. A Indii nejde pouze u dominantní postavení ve vztahu k Pákistánu či sebevědomému vztahu k Číně, její ambice jdou dál, když bude soupeřit s Čínou o vliv např. na poloostrovu Zadní Indie. Také dodejme, že již dnes disponuje Indie třetí největší armádou na světě.

Demografická výhoda

1. Mladá populace: Největší výhodou Indie je demografický stav její populace. S více než 50 % obyvatel mladších 25 let a více než 65 % obyvatel mladších 35 let bude mít Indie v příštím desetiletí největší pracovní sílu na světě. Takovýmito čísly se např. Čína mohla chlubit před více než 40 lety.

2. Vzdělávání a rozvoj dovedností: Důraz na vzdělávání a rozvoj dovedností je klíčový pro využití potenciálu této mladé populace. Iniciativy na zlepšení kvality vzdělávání, odborné přípravy a vysokoškolského vzdělávání jsou klíčové pro přípravu globálně konkurenceschopné pracovní síly. V případě Indie je ale patrný „nejistý“ dopad vzdělání. Podle zprávy Mezinárodní organizace práce z jara tohoto roku jsou vzdělaní Indové ve věku 15-29 let častěji nezaměstnaní než lidé bez vzdělání, což je velmi paradoxní a ukazuje, že do vyspělé ekonomiky Indii ještě hodně schází. Míra nezaměstnanosti mladých Indů s vysokoškolským vzděláním je více než 29 %, což je téměř devětkrát více než u těch, kteří neumějí číst a psát! Také je potřeba zmínit, že míra nezaměstnanosti mladých lidí v Indii je nyní vyšší než celosvětová úroveň. Např. Čína je na tom z tohoto pohledu ale ještě hůře viz tento náš článek.

Indie je jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik světa

HDP Indie na obyvatele vzrostl v letech 2014 - 2023 o 55 %. Země se také v tomto období dostala z deváté největší ekonomiky světa na pátou největší a zaznamenala také největší růst HDP ve srovnání s ostatními velkými ekonomikami. Indická ekonomika má velké předpoklady k tomu, aby v příštích několika letech rostla tempem nejméně 6 % ročně, ale podle analytiků by se měla zaměřit na růst o 8 % a více, pokud se chce stát ekonomickou velmocí. Trvalá expanze posune Indii na vyšší příčky v žebříčku největších světových ekonomik, přičemž někteří pozorovatelé předpovídají, že se do roku 2027 stane třetí největší ekonomikou za USA a Čínou. Indie však stále má velké rezervy v případě HDP na osobu, což je měřítko životní úrovně, podle kterého se v roce 2022 podle Světové banky umístila až na 147. místě na světě.

Budování moderní Indie

Podobně jako Čína před více než třemi desetiletími, i Indie začíná s rozsáhlou transformací infrastruktury a vynakládá miliardy dolarů na výstavbu silnic, přístavů, letišť a železnic. Výsledky jsou vidět, když se po celé zemi „zuřivě“ staví. Indie v letech 2014 - 2023 přidala téměř 55 000 kilometrů ke státní dálniční síti, což představuje nárůst celkové délky o 60 %. Rozvoj infrastruktury má pro ekonomiku řadu přínosů, včetně vytváření pracovních míst a usnadnění podnikání.

Digitalizace Indie

V posledních letech země také vybudovala řadu technologických platforem, které v Indii změnily život a podnikání. Například program Aadhaar, spuštěný v roce 2009, poskytl milionům Indů vůbec poprvé doklad o totožnosti. Největší biometrická databáze na světě také pomohla vládě ušetřit miliony díky omezení korupce v sociálních iniciativách. Další platforma, jednotné platební rozhraní (UPI), umožňuje uživatelům provádět platby okamžitě naskenováním QR kódu. Přijali ji Indové ze všech společenských vrstev, od majitelů kaváren až po žebráky, a umožnila, aby do ekonomiky proudily miliony dolarů. V září 2023 prezident Módí s odkazem na zprávu Světové banky uvedl, že díky digitální veřejné infrastruktuře „Indie dosáhla za pouhých šest let cílů v oblasti finančního začlenění, které by jinak trvaly nejméně 47 dlouhých let“.

Burzovní velmoc

Nadšení kolem růstového potenciálu Indie se odráží i na jejím akciovém trhu, který dosahuje rekordních hodnot. Hodnota společností kotovaných na indických burzách přesáhla koncem roku 2022 4 biliony dolarů. Indie má dvě hlavní burzy: Indickou národní burzu cenných papírů (NSE) a BSE, nejstarší asijskou burzu dříve známou jako Bombajská burza cenných papírů. NSE loni předstihla burzu v Šen-čenu i hongkongskou burzu a stala se šestou největší burzou na světě. Zajímavostí je, že na nebývalá maxima burzu „vyhnali“ domácí investoři, jak drobní, tak institucionální.