Proč středeční zasedání Fedu zajímá celý svět?
Zítra večer ve 20:00 středoevropského času zasedá Fed. Proč bude rozhodnutí o snížení dolarových sazeb velmi pozorně sledováno na celé planetě? A v jakých oblastech se cyklus snižování sazeb může projevit?
Až Fed ve středu ve 20:00 SEČ oznámí poprvé po čtyřech letech očekávané snížení dolarových úrokových sazeb, bude mít tento krok nemalý ohlas i mimo Spojené státy. Velikost tohoto „prvního kroku“ a rozsah celkového uvolnění zůstává nejistá i z důvodu blížících se amerických prezidentských voleb. Je jisté, že ve středu budou dolarové sazby sníženy. Den před zasedáním je cca 60% šance na snížení rovnou o 50 bb. a cca 40% na snížení o 25 bb. Složitější je otázka ohledně cyklu snižování sazeb. Zda bude spíše kosmetický jako v roce 1995, kdy došlo ke snížení o pouhých 75 bazických bodů, nebo jako v letech 2007-2008, kdy naopak došlo postupně ke snížení o 500 bazických bodů.
Proč je vlastně rozhodnutí Fedu sledováno vesměs po celém světě?
1. Která centrální banka udělá první krok?
Když se na jaře ukázalo, že americká inflace je nižší, než se očekávalo, investoři si kladli otázku, jak dalece si mohou ostatní centrální banky jako je např. ECB nebo Bank of England, dovolit snižovat sazby. Pokud by Fed letos svou monetární politiku nezačal utahovat (a tím dolar zůstal spíše silnější), jejich měny by mohly po snížení sazeb příliš oslabit a zvýšila by se v dotčených zemích zatím jen pozvolna klesající inflace. Očekávání snižování dolarových sazeb konečně začíná „utěšovat“ země, které se potýkají se slabším výkonem svých ekonomik než Spojené státy. Obchodníci na devizovém trhu postupně uvěřili snížení sazeb ze strany ostatních centrálních bank i z toho důvodu, že šance na snížení sazeb ze strany Fedu v posledních měsících vzrostla. V Evropě se však očekává opatrnější snižování, přičemž ECB a Bank of England znějí ostražitěji v souvislosti s přetrvávajícími inflačními riziky v eurozóně resp. Velké Británii.
2. Úleva pro rozvíjející se ekonomiky
Nižší dolarové sazby by mohly centrálním bankám rozvíjejících se zemí poskytnout větší manévrovací prostor pro snižování vlastních úrokových sazeb s cílem podpory ekonomiky a s nižším rizikem slábnutí lokální měny. Letos nicméně již celá řada centrální bank rozvíjejících se zemí začala snižovat sazby a „předběhla“ tak Fed, jde především o země Latinské Ameriky a např. i střední Evropu.
3. Oddechový čas pro silný dolar?
Země, které doufají, že snížení sazeb v USA oslabí silný dolar a pozvedne jejich vlastní měny, mohou být ale nakonec zklamány. Ve třech cyklech z posledních čtyř, kdy Fed snižoval dolarové sazby, došlo po prvním snížení k posílení amerického dolaru. Výhled pro dolar se bude odvíjet především od toho, kde se dolarové sazby budou nacházet ve srovnání s ostatními (euro, britská libra, švýcarský frank event. japonský jen). Pokud se dolar nestane skutečně nízkoúročeným (což aktuálně příliš pravděpodobné není i vzhledem k vývoji americké inflace), bude si mezi investory i nadále udržovat svou vysokou atraktivitu. A to zřejmě bez ohledu na výsledek nadcházejících prezidentských voleb.
4. Akciová rally
Globální akciová rally, která během léta ochabla kvůli obavám ze slabšího ekonomického růstu, by se mohla obnovit, pokud nižší americké sazby podpoří ekonomickou aktivitu a budou také zároveň znamenat, že se vyhneme recesi. „Světové akcie“ v podobě indexu MSCI International World Price Index na začátku srpna klesly během tří dnů o více než 6 % po slabých údajích o zaměstnanosti v USA. Ve spojení s prvním snížením sazeb bývá trh relativně často rozkolísaný, to by nebylo nic nového. Pokud dochází ke snižování sazeb a důvodem není ekonomická recese, trhy ale mají spíše tendenci vrátit se zpět k vyšším hodnotám.
5. Co na to trhy s kovy?
V oblasti komodit by ze snížení dolarových sazeb měly těžit drahé resp. obecné kovy, jako je např. měď, pro kterou je klíčový výhled poptávky (kterou by nižší úrokové sazby mohly podpořit). Nižší sazby a tím slabší dolar, který snižuje nejen náklady obětovaných příležitostí plynoucích z držení kovu (a ne zajímavě úročeného dolaru), by mohly podpořit trh s těmito kovy. Vzácné kovy by také mohly získat. Zlato, které má obvykle negativní vztah k výši výnosů jiných aktiv, obvykle překonává v případě snižování sazeb pohyb ceny ostatních kovů.