Průmyslové ceny v Německu robustně vzrostly
Zatímco trhy čekaly za srpen mírné zpomalení růstu cen průmyslových výrobců na 37,1 %, dnešní ranní číslo překvapilo svou akcelerací. Ty šly totiž meziročně nahoru o 45,8 %!
Kam směřují ceny v průmyslu, tam zanedlouho budou směřovat i ty spotřebitelské. Ceny zboží a služeb na pultech obchodů se nedostanou na takto robustní nárůsty, ale směr je jasně dán, a to vzhůru. Při takovém nárůstu cen v průmyslu si lze jen velmi těžko představit, že se to nedotkne cen pro koncové spotřebitele.
Co se dotkne Němců, dotkne se i Čechů. O provázanosti německé a české ekonomiky se toho napsalo již hodně, ale málo se s tím udělalo. Němečtí spotřebitelé se budou nejspíš postupně uskromňovat a výrazně racionalizovat své výdaje. To bude mít negativní dopad na české podniky v podobě nižších objednávek ze zahraniční a pokud nebudou mít české firmy objednávky, brzy sáhnou ke snižování stavů, a tedy k propouštění.
Zřejmě není třeba dodávat, že se jedná o nejvyšší nárůst cen v historii Německa a největší měrou se na zdražování podílí ceny energií, které vzrostly o 139 %. Cena zemního plynu šla nahoru o 209,4 % a elektřiny o 174,9 %. Dobře je na celkovém čísle zvýšení cen vidět podíl cen právě energií. Pokud bychom ho totiž očistili o tuto složku, pak by ceny průmyslových výrobců vzrostly jen o 14 %.
Stejně dramaticky jsou na tom také ceny v průmyslu v meziměsíčním vyjádření. Za pouhý měsíc se totiž zdražilo o 7,9 % a i zde se jedná o nejvyšší tempo v historii sledování této statistiky.
V zásadě jediným důvodem zdražování je válka na Ukrajině a dokud se bude válčit a bude hrozit reálná možnost, že V. Putin úplně vypne kohouty energetických surovin, pak se ceny budou držet nahoře.