zpět

Rostoucí ceny energií ohrožují ekonomiku eurozóny

14.1.2025

Ceny zemního plynu a ropy v posledních týdnech výrazně vzrostly, což může mít vážné důsledky pro inflaci v eurozóně a zvýšit riziko stagflace. Tento vývoj přichází na pozadí rostoucí poptávky po energiích a nových sankcí USA vůči Rusku.

Futures na zemní plyn na NYMEX dosáhly 4,37 dolaru za milion britských tepelných jednotek (MMBtu), což je nejvyšší hodnota od prosince 2022. Podobně futures na ropu Brent a WTI vzrostly na úrovně, které nebyly zaznamenány od srpna 2024. Hlavní příčinou tohoto růstu jsou chladné počasí na severní polokouli a nové americké sankce zaměřené na ruský energetický sektor.
Od října 2024 ceny zemního plynu stouply na dvojnásobek, přičemž futures na dodávky v Nizozemsku dosáhly průměru 14,55 dolaru za MMBtu, což představuje meziroční nárůst o 27 %. Data Amerického ropného institutu zároveň ukazují, že americké zásoby ropy klesaly sedmý týden po sobě, což dále zvyšuje tlak na trhy.

Riziko stagflace
Vysoké ceny energií mohou destabilizovat ekonomiku eurozóny, zejména v oblasti průmyslové výroby. Evropská centrální banka (ECB) čelí obtížné situaci, kdy musí vyvažovat podporu hospodářského růstu s rostoucími inflačními tlaky. Analytik Kyle Rodda varoval, že vyšší ceny energií by mohly vést k „stagflačnímu mixu“, což by dále prohloubilo ekonomické problémy Evropy.

Stagflace, tedy kombinace vysoké inflace, stagnujícího hospodářského růstu a vysoké nezaměstnanosti, představuje vážnou hrozbu pro region. ECB sice plánuje další snižování úrokových sazeb, ale případné další zvýšení cen energií by mohlo tento plán zkomplikovat.

Trumpova inaugurace a geopolitika
Do vývoje na energetických trzích může zasáhnout i nadcházející změna ve vedení USA. Nově zvolený prezident Donald Trump oznámil záměr vyjednávat mír mezi Ruskem a Ukrajinou, což by mohlo zahrnovat i zmírnění sankcí na ruské energetické exporty. Analytici ale považují pravděpodobnost takového vývoje za nízkou.

Podle prognózy S&P Global z listopadu 2024 by měl růst HDP eurozóny dosáhnout 0,8 % v roce 2024 a 1,2 % v roce 2025. Tento výhled byl založen na klesajících cenách energií a nižší inflaci. Současný růst cen energií však tyto předpovědi zpochybňuje a naznačuje, že eurozóna může čelit ještě větším ekonomickým výzvám.

Ceny energií zůstávají klíčovým faktorem ovlivňujícím ekonomickou stabilitu Evropy. Jakákoli změna geopolitického nebo tržního prostředí by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celý region.