zpět

Rubl je na koni a poslední dny mu jen pomáhají

19.2.2025

Ruská ekonomika na tom není vůbec dobře. Vysoké sazby dělají z úvěru riskantní a nedostupný luxus. Inflace roste k 10 %, takže spotřebitelé neutrácejí. Rubl však od začátku roku posílil o 25 %.

V pondělí 24. února to bude přesně tři roky od začátku války na Ukrajině. Kromě jiného nelze posílat platby v ruském rublu. Nelze ho dokonce ani zobchodovat, přesto je to velmi volatilní měna, která od začátku roku posílila o více než 25 % jak vůči dolaru, tak vůči koruně.

Zatímco 100 rublů stálo začátkem letošního roku 21,29 korun, v tomto týdnu se daly pořídit už za 27 korun. Podobná situace je také vůči dolaru. V lednu si Rusové mohli pořídit jeden dolar za necelých 115 rublů, ale před pár dny už jen za 90 rublů. Za posílením rublu stojí dění v posledních dnech, kdy čerpá z celkové situace. Jednání o míru na Ukrajině mu dávají podporu a naději, že by ustal tlak na ruskou ekonomiku. 

Krach jednání by pro rubl znamenal velké problémy a opětovný pád. Naopak čím rychleji nastane klid zbraní, který by mohl být dlouhodobý, tím se rubl může dostat k ještě silnějším hodnotám.

Čísla z ruské ekonomiky jsou špatná

Ruská centrální banka v posledních měsících ponechává základní sazbu na 21 %. Jen pro srovnání ČNB snížila sazbu na 3,75 % a je stále poměrně vysoko. V překladu to znamená, že si nikdo v Rusku nepůjčuje, protože by neměl na splátky. Ekonomika je tedy významně přiškrcena vysokými úroky.

Nejtragičtější je situace v oblasti cen. Ruská inflace meziročně v lednu vzrostla o 9,9 %. Nejhůře na tom byli Rusové krátce po invazi. V dubnu 2022 se růst cen vyhoupl na 17,8 %. Zde je ovšem velký otazník, zda se růstu o 9,9 % dá věřit. Jsou to sice oficiální data, ale pak vyvstává otázka, proč je sazba ruské centrální banky na 21 %. Pravdou je, že ruská inflace bude nejspíš mnohonásobně vyšší.

Mzdy podle posledních dat vzrostly o 7,3 % a dá se předpokládat, že jen díky nízké nezaměstnanosti. Prosincová nezaměstnanost se držela na minimálních hodnotách 2,3 %, což je velmi nízké číslo, které je dáno nedostatkem pracovní síly. Ta je alokována na frontě, takže zaměstnavatelé se dostávají do neřešitelné situace, kdy na jedné straně potřebují zaměstnance, ti však nejsou, protože bojují na Ukrajině.