zpět

Srbsko balancuje mezi Čínou a EU

30.8.2024

Prezident Francie Emmanuel Macron navštívil Srbsko, pouhých pět měsíců poté, co v Paříži hostil svého srbského protějška Aleksandara Vučiće. Návštěva přichází v době, kdy Evropská unie a Čína nadále posilují ekonomické vazby s Bělehradem, ale otázkou zůstává, zda Srbsko dokáže udržet diplomatickou rovnováhu mezi těmito dvěma mocnostmi.

Jedním z hlavních témat jednání mezi Macronem a Vučićem bude přístup ke klíčovým surovinám, jako je lithium. Tento bod reflektuje směrnici Evropské komise a dlouhodobou strategii EU pro snižování závislosti na Číně. Milan Antonijević, vedoucí výzkumný pracovník v Centru pro zahraniční politiku, uvedl ,že projekt těžby lithia „Emili“ ve Francii, který rozvíjí společnost Imerys, by mohl posloužit jako výchozí bod pro diskusi mezi oběma prezidenty.

Najít správnou rovnováhu však může být pro Srbsko výzvou. Země se snaží prohloubit ekonomické a politické vztahy s EU, ale zároveň si chce udržet dobré vztahy s Čínou, jedním ze svých hlavních investorů. Klíčovým tématem pro EU i Čínu je přístup k srbskému lithiu, surovině nezbytné pro výrobu baterií do elektrických vozidel.

Strategickým cílem Srbska je spolupracovat s Čínou i EU, aniž by riskovalo ztrátu investic nebo pokroku v těchto vztazích. Vuk Vuksanović, vedoucí výzkumný pracovník v Centru pro bezpečnostní politiku v Bělehradě, uvedl, že Bělehrad věří, že může udržet tuto křehkou rovnováhu, přičemž Čína je pro Srbsko užitečná pro snadno dostupné půjčky a investiční kapitál. Dokud Čína neusiluje o dominanci v strategických ekonomických oblastech Srbska, jako je infrastruktura 5G, obrana nebo těžba lithia, věří srbské úřady, že mohou udržovat vztahy s Pekingem, aniž by si znepřátelily EU nebo USA.

Maroš Šefčovič, místopředseda Evropské komise, a německý kancléř Olaf Scholz nedávno podepsali v Bělehradě memorandum o porozumění, krátce poté, co Srbsko schválilo pokračování těžebního projektu lithia australsko-britské společnosti Rio Tinto. Evropská komise uvedla, že je plně odhodlána pokračovat v tomto partnerství – posledním z více než desítky dohod, které Brusel uzavřel s cílem snížit závislost na Číně.

Dimitrije Milić, programový ředitel think-tanku New Third Way se sídlem v Bělehradě, uvedl, že současný projekt těžby lithia v Srbsku je v souladu se zájmy EU a přímo souvisí s Evropským aktem o kritických surovinách, který byl představen v březnu 2023.

Evropská unie v současnosti získává 97 % svého lithia z Číny, jak zdůraznila Ursula von der Leyen ve svém úvodním projevu na dialogu o čistých technologiích v Bruselu v únoru 2024. "Čína strategicky nakupuje doly po celém světě a má monopol na zpracování těchto surovin, což nás činí zcela závislými na této jediné zemi," uvedla.

Čína má sice značné domácí zdroje lithia, takže není tolik závislá na dovozu ze Srbska, ale při poslední návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Srbsku bylo široce informováno o tom, že přístup k srbským zásobám lithia byl jedním z hlavních bodů jednání.

Srbsko zůstává jedním z klíčových míst pro čínské investice v regionu. Během let 2009 až 2021 investovala Čína na Balkáně 32 miliard eur, z toho 10,3 miliardy eur v Srbsku. Navzdory přílivu čínského kapitálu však zůstává EU hlavním ekonomickým partnerem Srbska, s podílem 70 % na celkových přímých zahraničních investicích a 81 % na exportu, jak uvádí zpráva Evropského parlamentu.

Společnost Rio Tinto odhaduje, že její těžba lithia v Srbsku by mohla dosáhnout vrcholu až 58 000 tun ročně, což by mohlo Srbsko zařadit mezi významné hráče v těžbě a zpracování této strategické suroviny. To by Srbsku zároveň poskytlo větší vyjednávací pozici vůči EU.