zpět

Tesla za sebou nemá ideální čtvrtletí roku 2025

25.4.2025

Automobilka Tesla za sebou nemá právě ideální první čtvrtletí roku 2025. Finanční výsledky ukazují na citelný propad tržeb, snížení počtu dodaných vozidel a rostoucí napětí kolem samotné značky, které je zčásti spojeno s kontroverzním vystupováním generálního ředitele Elona Muska. Přestože se po oznámení výsledků akcie firmy krátkodobě zvedly, celkový výhled zůstává nejistý.

V období od ledna do března Tesla zaznamenala meziroční pokles automobilových příjmů o 20 %, které klesly na 14 miliard dolarů. Celkové příjmy společnosti se snížily o 9 % na 19,3 miliardy dolarů. Výrazný pokles se týkal také zisku na akcii, který klesl o 40 %. Investory zaskočily výsledky nižší, než se očekávalo, což potvrdilo problémy, na které firma v posledních měsících naráží.

Pokles dodávek je částečně přisuzován přestavbám továren na nové modely, ale také sezonním faktorům a obecné nejistotě na trhu. Tesla ve čtvrtletí dodala 336 681 vozidel, což je o 13 % méně než ve stejném období loňského roku. Šlo tak o nejslabší kvartál od roku 2022. Automobilka v této souvislosti poukazuje i na negativní vliv měnových kurzů a snižování průměrné prodejní ceny kvůli slevám a změně v modelovém mixu.

Nemalý podíl na aktuální situaci však má i image společnosti. Elon Musk se v poslední době více angažuje v politice, což vyvolalo kontroverze a protesty. Některé jeho výroky a podpora krajní pravice v Německu či poradenství pro prezidenta Donalda Trumpa vyvolaly odpor veřejnosti i části zákazníků. Výsledkem jsou demonstrace u showroomů Tesly v USA, Evropě i Austrálii a pokles poptávky v určitých regionech.

Musk se k situaci vyjádřil během hovoru s investory. Potvrdil, že se od května chystá omezit svůj čas strávený prací pro vládní oddělení pro efektivitu (tzv. Department of Government Efficiency, zkráceně DOGE). Tvrdí, že se bude této činnosti věnovat maximálně „jeden až dva dny v týdnu“. Zároveň připustil, že jeho angažmá „ho stojí hodně“ a že se chce více soustředit na vedení Tesly. K protestům uvedl, že demonstranti „dostávají peníze od pochybných zdrojů“, nicméně pro tato tvrzení neposkytl žádné důkazy.e

Zajímavostí je, že ačkoliv hlavní automobilová divize Tesly zažívá útlum, segment výroby energie a skladování vykázal meziroční růst o 67 %, čímž dosáhl čtvrtého po sobě jdoucího rekordu v nasazení systému Powerwall. Tesla se zde opírá zejména o svou megatovárnu v Šanghaji, která má zásadní roli v globálním pokrytí poptávky. I zde se ale objevují problémy, zejména v souvislosti s narůstajícím napětím mezi USA a Čínou, které ovlivňuje dovoz bateriových článků.

Situaci dále komplikují i nová cla a omezení exportu vzácných zemin ze strany Číny. To má vliv nejen na výrobu baterií, ale i na vývoj humanoidního robota Optimus, jehož produkce měla letos výrazně vzrůst. Tesla ale varuje, že kvůli nedostatku magnetů může dojít k výraznému zpoždění. Projekt robotaxi, který má využívat vylepšené verze Modelu Y s lokálně přizpůsobenými parametry, by měl být spuštěn ještě letos ve vybraných amerických městech.

Přes všechny potíže trh zareagoval na zveřejnění výsledků pozitivně. Akcie Tesly po oznámení mírně posílily, částečně i díky uklidňujícím výrokům Donalda Trumpa směrem k šéfovi Fedu Jeromu Powellovi. Přesto však zůstávají od začátku roku v mínusu o více než 30 %, což z Tesly činí jednoho z nejslabších hráčů mezi hlavními technologickými tituly.

Zda se firmě podaří obnovit důvěru zákazníků i investorů, bude záležet nejen na jejím technologickém pokroku a nových modelech, ale také na tom, zda se Elon Musk rozhodne více distancovat od politických aktivit, které aktuálně značku více zatěžují než posilují.