zpět

Tolik povyku kvůli jedné desetině?

11.4.2024

Včerejší den byl hlavně o inflaci. Tuzemská březnová inflace skončila přesně dle očekávání na 2,0 %, tedy cíli centrální banky. Americká inflace v březnu vzrostla na 3,5 %, tedy o desetinu více, než čekal trh.

S koncem první třetiny každého měsíce se pozornost trhů tradičně upíná ke zveřejňovaným výsledkům inflace. V posledních pár letech ještě více než dřív. Včera tedy nastal ten den, kdy byla zveřejněna tuzemská inflace za březen. Inflace se, stejně jako v únoru, nacházela přesně na cíli ČNB, což bylo i v souladu s očekáváním trhů. Trhy se tak uklidnily, což přineslo koruně mírné zisky a posílila z ranních 25,42 EURCZK až ke 25,33 EURCZK.

Zvrat ale přišel odpoledne, kdy byla zveřejněna americká inflace. Ta v březnu vzrostla na 3,5 % z předchozích 3,2 %. Trh čekal inflaci o jednu setinu nižší. O desetinu vyšší, než očekávání byla i jádrová inflace – 3,8 %.

Ovšem i tato jedna desetina rozdílu vyvolala na trzích poměrně velkou odezvu. Dolar prudce posílil z hodnot nad 1,0850 EURUSD až pod 1,0750 EURUSD. To pro korunu znamenalo značné oslabení vůči dolaru z 23,35 až k současným 23,70 USDCZK. Koruna tím ale ztratila i své včerejší zisky vůči euru a vrátila se ke 25,43 EURCZK. Včerejší čísla totiž totálně změnila očekávání trhů ohledně dalších kroků Fedu. Trhy totiž až do včerejška počítaly s tím, že Fed již v červnu zahájí snižování úrokových sazeb. Ale po včerejších datech pravděpodobnost tohoto kroku prudce poklesla pod 20 % a nyní trhy počítají s prvním snížením sazeb až v září, navíc do konce roku pouze s dvojím snížením namísto trojího.

Dění na EURUSD bude ale zajímavé i dnes. Hlavní událostí bude zasedání ECB. Ta sice dnes ještě sazby nesníží, ale mohla by více naznačit, zda ke snížení dojde na červnovém zasedání, s čímž nyní trh počítá. Kromě toho ale dnes budou ještě odpoledne zveřejněny americké výrobní ceny a promluví J. Williams z Fedu.

Očekávané události