zpět

Trhy a blížící se americké volby

4.11.2024

Finanční trhy po celém světě v současné době pečlivě sledují nadcházející prezidentské volby v USA. Je zřejmé, že výsledek této události by mohl mít zásadní vliv na měny, akcie i komodity, což přináší značnou míru nejistoty. Investoři zvažují různé scénáře, které by mohly následovat, a zejména možnost vítězství Donalda Trumpa vzbuzuje zvýšenou pozornost.

Pojem "Trump Trade" získal na popularitě mezi investory, jelikož Trumpovy plánované politiky: od tarifů přes imigrační opatření až po regulace kryptoměn které mají dopad na široké spektrum aktiv. Výsledkem tohoto trendu je posilování dolaru, zlata, stříbra, a dokonce i Bitcoinu, zatímco akciové trhy na tento posun reagují opatrně.

Ovšem, dle ekonomů, jsou aktuální reakce trhu spíše odpovědí na nejistotu a preventivní zajišťování rizik než na konkrétní očekávání realizace Trumpových politik. V případě vítězství Kamaly Harris by se směr trhu mohl pozměnit, nicméně hlavní ekonomické síly pravděpodobně zůstanou konstantní.

Připravované americké volby mají značný dopad na globální výhled, přičemž současné sázky a odhady ekonomů naznačují možnost Trumpova vítězství. Jedním z významných faktorů, které by mohly mít vliv na trh, je jeho plán na zavedení 60% tarifu na čínské zboží a další 10% tarify na ostatní dovoz. Tento krok by mohl zvyšovat ceny v USA, což by Federální rezervu donutilo zvýšit úrokové sazby a vytvořilo tak další tlak na akcie i měny.

Navíc, možné oživení obchodních sporů mezi USA a EU by mohlo vyvolat nové změny v kurzech měn, což by mohlo vést Evropskou centrální banku k agresivnějším krokům v oblasti snižování sazeb. Výsledkem by mohla být další oslabení eura. Analytici se dokonce domnívají, že by se euro mohlo v případě Trumpova vítězství přiblížit paritě s dolarem.

Pokud by Trump zvítězil, mohly by jeho přístupy k obchodní politice způsobit výrazné nejistoty pro evropské ekonomiky. Zrušení výjimek na cla na evropskou ocel a hliník by mohlo poškodit sektory těžby a průmyslu, a "Trumpovy tarify" by mohly nepříznivě ovlivnit evropské automobilky, které už nyní čelí problémům v zemích závislých na exportu, jako je například Německo.

Na druhou stranu, vítězství Harris by nemuselo přinést výraznou úlevu, neboť její politika by mohla následovat pokračování Bidenova Zákona o snižování inflace (IRA), který je zaměřen na klimatické a energetické investice. Tento zákon obsahuje daňové úlevy pro americké výrobce elektromobilů, což může znevýhodnit jejich evropské konkurenty.

Sektor ropy a zemního plynu by pod Trumpovým vedením mohl zaznamenat růst, neboť by se očekávalo zmírnění emisních regulací, čímž by se vytvořily příznivější podmínky pro fosilní paliva. Vyšší americká produkce ropy by mohla vytvořit tlak na globální ceny energie, což by mohlo stlačit marže producentů ropy. Na druhou stranu, pokračující produkce by přispěla k růstu ropného sektoru a prospěla společnostem jako Shell nebo BP.

Trumpovy de-regulační politiky by mohly podpořit i akcie bank, které by těžily ze zvyšujících se úrokových sazeb, což by vedlo ke zvýšení čistých úrokových příjmů bank. V případě vítězství Harris se očekává, že v sektoru financí k zásadním změnám nedojde, neboť by pravděpodobně zachovala současný rámec regulací.
Bankovní akcie by mohly těžit z Trumpovy politiky, především díky inflaci, která by vedla k nárůstu úrokových sazeb a přinesla bankám vyšší zisky. Pokud by naopak zvítězila Harris, není pravděpodobné, že by došlo k významným změnám ve finančním sektoru, neboť by se držela současných regulací. Ve světle blížících se voleb je tedy jasné, že jakýkoli výsledek přinese nové příležitosti i výzvy. Investoři by měli být připraveni na možná rizika i zisky, ať už se dostane do Bílého domu kdokoli.