
V hlavní roli Donald
Geopolitické napětí hýbe kurzy. Blíží se zavedení celních tarifů ze strany USA. Páteční makroekonomická data naplnila očekávání.
Poslední únorový den byl pořádně nabitý, kromě několika očekávaných makrodat z Evropy a USA jsme se dočkali i překvapivých geopolitických událostí. Poté, co americký prezident potvrdil zavedení 10-ti procentních celních tarifů na čínský import s platností od 4. března, napětí mezi USA a Čínou by se dalo krájet. Čínská lidová republika si samozřejmě nenechá nic líbit a už plánuje zavedení odvetných opatření, aby ochránila své ekonomické zájmy. Když už jsme u Donalda Trumpa, nutno zmínit jeho klíčovou roli v mírových jednáních s Ruskem a Ukrajinou. Poslední schůzka skončila fiaskem a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odjel kvapně. Očekávaná dohoda o nerostných surovinách zůstává zatím bez podpisu…
Údaje z Německa nám poskytly jistou představu, jak si naši západní sousedé ve skutečnosti stojí. Německé maloobchodní tržby v lednu meziročně vzrostly o 2,9 procenta a nepatrně tak překonaly prosincové hodnoty. Únorová míra nezaměstnanosti zůstává už druhý měsíc stabilní na úrovni 6,2 procenta. Harmonizovaná inflace zde v únoru nepatrně vzrostla na 2,8 procenta meziročně, trhy počítaly s růstem o 2,7 procenta. Inflační data z USA v podobě cenového indexu PCE dopadla přesně podle očekávání, meziročně vzrostla o 2,5 procenta, meziměsíčně pak o 0,3 procenta. Statistika osobních příjmů a výdajů skončila nečekaným růstem příjmů o 0,9 procenta meziměsíčně a ještě nečekanějším poklesem výdajů o 0,2 procenta za stejné období. To poukazuje na růst nejistoty mezi Američany, kteří tak více šetří. Koruna proti euru většinu dne slábla, euro se v pátek prodávalo za 24,98 až 25,06 EURCZK. Eurodolaru dopoledne kralovalo euro, odpoledne dolar. Kurz se pohyboval mezi 1,035 až 1,041 EURUSD.