Výhled pohybu měnového páru USDCZK
Poslední čtyři týdny se koruna obchodovala v širším pásmu 22,73 – 23,85 USDCZK, když domácí měna především během května zpevňovala.
Bankovní rada České národní banky se na svém zasedání 2. května rozhodla snížit úrokové sazby o 50 bb. Aktuálně vyhlášená 2T repo sazba ve výši 5,25 % je nejnižší od května 2022. Šlo v zásadě o očekávané rozhodnutí, byť komentáře několika členů bankovní rady naznačovaly, že zvažují i variantu mírnějšího utažení sazeb o 25 bb. Výsledek snížit sazby o 50 bb. byl ale nakonec jednomyslný. Výstup z jednání ale přinesl podstatné změny v očekávání dalšího snižování sazeb. Rizika nejen dle tiskové konference guvernéra Michla nyní ČNB vnímá především jako proinflační, když byly akcentována zvýšená inflace u služeb, která nabádá k opatrnějšímu uvolňování měnové politiky nejen v ČR. Určitých změn doznala nová prognóza, kterou ČNB zveřejnila. Na konci roku se aktuálně předpokládá 3měsíční PRIBOR na úrovni 4,30 %, což je výrazně více než v únorové prognóze (2,93 %). Změn doznal i odhad růstu tuzemské ekonomiky, když ČNB pro letošní rok očekává její růst o 1,4 % (oproti hodnotě 0,6 % v únoru). Pro rok 2025 odhaduje ČNB růst HDP o 2,7 %. Čeká nás tak s největší pravděpodobností pomalejší snižování sazeb, než jsme byli v posledních měsících zvyklí. Bude záležet i na výsledku květnové inflace (bude zveřejněna 11. června), ale vzhledem k vyššímu růstu spotřebitelských cen o 2,9 % v dubnu bude dle našeho názoru ČNB s dalším snižováním sazeb opatrná. Na dalším zasedání 27. června tak aktuálně očekáváme snížení sazeb spíše již pouze o 25 bb., ale na tomto zasedání je stále reálná varianta snížení i o „obvyklých“ 50 bb.
Federální rezervní systém Spojených států na svém květnovém zasedání jednomyslně odhlasoval zachování základní úrokové sazby na stávající úrovni, což znamená, že cílová sazba zůstala nezměněna v pásmu 5,25 - 5,50 %. Předseda Fedu Jerome Powell zároveň uvedl, že Fedu bude pravděpodobně trvat déle dostat se udržitelnou cestou k 2% inflačnímu cíli, než bylo původně předpokládáno. Zopakoval také svůj názor, že současný postoj Fedu je přiměřeně restriktivní a také, že Fed od června začne zpomalovat tempo snižování velikosti své bilance. Ekonomická data v uplynulém měsíci vykreslila pro americkou ekonomiku nejednoznačný obrázek, a i když se trhy do značné míry vyhnuly panice, čísla naznačují, že tolik požadované měkké přistání nemusí proběhnout a Fed bude muset držet sazby výše delší dobu než se čekalo.
Růst HDP v mezikvartálním vyjádření zpomalil na 1,6 % anualizovaně, což je méně než 3,4 % v předchozím čtvrtletí, zároveň hluboko pod prognózami trhu ve výši 2,5 %. Zatímco nižší, než očekávaný údaj o HDP by jednoznačně zvýšil sázky na dřívější snížení sazeb ze strany Fedu, do popředí se však dostal i údaj o růstu indexu cen výdajů na osobní spotřebu (PCE), který je dlouhodobě Fedem preferovaný ukazatel inflačních tlaků v zemi. Ten vzrostl v prvním čtvrtletí o 3,4 % po nárůstu o 1,8 % v předchozím období, což bylo výrazně nad odhady trhu. Zároveň míra spotřebitelské inflace v dubnu meziročně zpomalila tempo růstu na 3,4 % z březnových 3,5 %, což je výsledek v souladu s prognózami trhu.
V rámci makrodat přišlo také po několika měsících překvapení v podobě horších čísel z pracovního trhu. Americká ekonomika totiž v dubnu vytvořila "pouze" 175 tis. nových pracovních míst, což představuje zpomalení oproti vzestupně revidovanému březnovému přírůstku 315 tis. míst. Americký trh práce tak zaostal za tržními odhady, protože se čekal nárůst o 243 tis. míst. Nejnovější údaje tak podtrhují výrazné zpomalení oproti tempu pozorovanému v prvním čtvrtletí a především zaostávají za průměrným měsíčním přírůstkem 242 tis. pracovních míst dosahovaných v předchozích 12 měsících.
V současné chvíli dle predikčního ukazatele FedWatch se nejpravděpodobněji jeví možnost, že Fed začne snižovat sazby až v září, přičemž není vůbec vyloučeno, že v případě dalších nepříznivých makrodat bude termín odsunut až na listopadové zasedání.
Výsledky české ekonomiky zveřejňované v březnu celkově dopadly smíšeně. Únorová průmyslová produkce v meziročním srovnání klesla o 2,7 %, což bylo pod očekávání trhu. Za posledních 12 měsíců se výkon domácího průmyslu pouze čtyřikrát dostal do černých čísel. Obchodní bilance za stejný měsíc dopadla kladným výsledkem 39,3 mld. CZK, což je historicky vůbec nejvyšší dosažené kladné saldo. V březnu 2023 byl reportován výsledek „pouze“ 17 mld. CZK. Za rekordním výsledkem je ale třeba vidět fakt, že je dán do značné míry tím, že export klesá pomaleji než import a suma celkové obchodní výměna se tak snižuje. V květnu posilující česká koruna nedělá vývozcům velkou radost. Jistotu směnného kurzu poskytuje jeho fixace, kdy se při prodeji eur do českých korun budoucí kurz oproti aktuálnímu stále ještě zlepšuje. Maloobchodní tržby tuzemským prodejcům v březnu v meziročním vyjádření výrazně vzrostly, když se zvýšily o 6,1 %. Když pomineme „post-covidové“ měsíce s nízkými srovnávacími základnami, jde o nejlepší výsledek za téměř 5 let. Počítáme, že bychom se kladných hodnot růstu měli dočkat i v dalších měsících nejen z důvodu nižší srovnávací základny, ale také z důvodu klesajících obav domácích spotřebitelů. Míra nezaměstnanosti za duben se snížila o 20 bb. na 3,7 % z důvodu brzkého začátku stavebních a jiných sezonních prací. Očekáváme, že v následujících měsících se hodnota domácí míry nezaměstnanosti „podívá“ ještě o dalších 20-30 bb. níže. Počet volných pracovních míst se mírně snížil na 268 tis. a počet volných uchazečů na 280 tis. V dubnu tuzemská spotřebitelská inflace nečekaně vzrostla na 2,9 % meziročního růstu, čekal se růst cca 2,4 - 2,5 %. To v kombinaci s dřívějšími prohlášeními z ČNB s největší pravděpodobností značí pozvolnější tempo snižování korunových sazeb.
Predikce měnového páru USDCZK
1 měsíc 3 měsíce 6 měsíců 12 měsíců
23,10 23,30 22,90 22,40
Hlavní důvody pohybu USDCZK
Ekonomické: vývoj inflace v USA s ohledem na další postup Fedu, měnové politiky ČNB, ECB a Fedu, stav domácích veřejných financí, kondice německé ekonomiky, averze k riziku na trzích.
Politické: odhodlání nové vlády řešit rostoucí deficit veřejných financí, další vývoj války na Ukrajině.
Technická analýza pro měnový pár USDCZK
Poslední čtyři týdny se koruna obchodovala v pásmu 22,73 – 23,85 USDCZK, když domácí měna tentokrát zpevňovala.
V případě pokračujícího trendu zpevňující koruny se domácí měně otevírá prostor posílit k technické úrovni 22,85 USDCZK, tvořenou Fibonacciho úrovní zpětného pohybu 38,2 (fialová přímka) a střednědobou hranicí supportu (zelená přímka). Další technické hranice by na korunu „čekaly“ na 22,75 resp. 22,55 USDCZK.
V případě obratu trendu a ztrát domácí měny by na korunu jako první v pořadí „čekala“ technická a psychologická hranice 23,00 USDCZK v kombinaci s klouzavým průměrem SMA 100 (šedá křivka). Následná hranice 23,25 USDCZK je tvořena střednědobou hranicí supportu / rezistence (oranžová přímka) a klouzavým průměrem SMA 200 (šedá křivka).
Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.