zpět

Výhled pohybu měnového páru USDCZK

22.8.2024

Poslední čtyři týdny se koruna obchodovala v rozmezí 22,70 – 23,65 USDCZK, když domácí měna začala posilovat hned první srpnový den.

Bankovní rada České národní banky se na svém zasedání 1. srpna snížila tentokrát základní 2T reposazbu „pouze“ o 25 bb. na 4,50 %. Většina analytiků se sice shodovala na tom, že ČNB zpomalí tempo snižování úrokových sazeb, část trhu ale čekala, že by bankovní rada mohla snížit sazby opět o 50 bodů z důvodu dosažení inflačního cíle a jen velmi vlažného růstu ekonomiky. Podle guvernéra Michla se jedná o „jestřábí snížení sazeb“. ČNB tak zůstává opatrná a raději bude chtít vidět pokles inflace pod inflační cíl 2,0 %, než aby inflace znovu zrychlila. V opatrném přístupu zřejmě ČNB vytrvá i ve zbytku roku, kdy bude snižovat sazby pouze tempem 25 bodů nejspíš na každém zasedání (do konce roku zbývají ještě tři zasedání). Víra ve snížení sazeb o 50 bb. se projevila na dočasném oslabení domácí měny nad 25,50 EURCZK, tedy nejslabší hodnotu za posledního 2,5 roku.

Za poslední čtyři týdny americký dolar zaznamenal nečekaně volatilní vývoj, kdy ho ovlivnilo v jinak poklidném prázdninovém období hned několik klíčových faktorů. Míra spotřebitelské inflace v USA meziročně zpomalila na 2,9 % z 3 % v předchozím měsíci, což bylo méně než tržní predikce ve výši 3 % a zároveň se jedná o nejnižší hodnotu od března 2021. Na posledním zasedání Fedu sice nedošlo k úpravě úrokových sazeb, nicméně vyjádření představitelů banky naznačila, že možnost uvolnění měnové politiky je velmi blízko, čemuž následně přispěla i nepříznivá data z trhu práce, zejména slabý NFP report. Dle něj americká ekonomika vytvořila v červenci pouze 114 tisíc pracovních míst, což je výrazně pod prognózou ve výši 175 tisíc. Tato kombinace s nepříliš vydařenou výsledkovou sezónou amerických firem vytvořila určité obavy ohledně dalšího růstu americké ekonomiky a značně zvýšila averzi k riziku na trzích. To se následně promítlo i do očekávání poklesu úrokových sazeb, kdy trhy v jednu chvíli sázely na pokles sazeb na zasedání v září až o půl procentního bodu, oproti původním odhadům, které počítaly s poklesem pouze o 25 bazických bodů.

Predikce měnového páru USDCZK

1 měsíc           3 měsíce        6 měsíců         12 měsíců

22,85                 22,50               22,00                   21,50

Hlavní důvody pohybu USDCZK

Ekonomické: vývoj inflace v USA s ohledem na další postup Fedu, měnové politiky ČNB, ECB a Fedu, stav domácích veřejných financí, kondice německé ekonomiky, averze k riziku na trzích

Politické: odhodlání nové vlády řešit rostoucí deficit veřejných financí, další vývoj války na Ukrajině

Technická analýza pro měnový pár USDCZK

Poslední čtyři týdny se koruna obchodovala v pásmu 22,70 – 23,65 USDCZK.

V případě i nadále posilující koruny se domácí měně otevírá prostor ke zpevnění na úroveň posledního krátkodobého dna na 22,55 USDCZK (modrá přímka). Pokud by měly být zisky domácí měny výraznější, „narazila“ by na psychologickou i technickou hranici 22,00 USDCZK.

V případě obratu trendu by slábnoucí koruna mohla najít oporu na střednědobé technické hranici 23,05 USDCZK (modrá přímka). Pokud by domácí měna ztrácela výrazněji, další „v pořadí“ je střednědobé hranice supportu / rezistence na 23,85 USDCZK v kombinaci s další střednědobou hranicí supportu / rezistence (oranžová resp. modrá přímka).

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.