zpět

Výhled pohybu měnového páru USDCZK

18.11.2024

Poslední čtyři týdny se koruna obchodovala v širším rozmezí 23,10 – 24,05 USDCZK, když jí ztráty přinesl zvýšený zájem o americký dolar po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem.

Bankovní rada České národní banky se na svém listopadovém zasedání znovu rozhodla snížit 2T reposazbu o 25 bb., aktuální hodnota tak zní 4,00 %. Úročení české koruny se tak dostalo nejníže od konce ledna 2022. Výsledek hlasování však tentokrát jednomyslný nebyl. Konkrétně zněl 5 hlasů pro snížení o 25 bb., 1 hlas pro pokles rovnou o 50 bb. a jeden ze členů bankovní rady sazby snižovat tentokrát nechtěl. Z prohlášení bankovní rady lze opět vyčíst opatrný postup i v budoucích měsících, když se stále zmiňuje možnost pozastavení procesu snižování úrokových sazeb v případě dosažení proinflačních rizik. Vzhledem k postupnému opětovnému zrychlování spotřebitelské inflace ve druhé polovině tohoto roku se může snadno stát, že na svém „předvánočním“ zasedání se bankovní rada přikloní k vyčkání na výsledek prosincové inflace. V rámci regionu střední Evropy se korunové sazby dostaly již výrazně pod úročení zlotého a forintu, když základní sazby na uvedených měnách činí 5,75 resp. 6,50 %.

Hlavní událostí pro americký dolar v posledním měsíci byly bezpochyby tamní prezidentské volby, ze kterých vzešel vítězně staronový prezident Donald Trump, což pro americkou měnu znamenalo okamžité posílení v očekávání, že jeho hospodářská politika podpoří růst a omezí některé regulace. Tato situace není obecně příznivá pro euro, které je pod tlakem kvůli možné eskalaci obchodních cel na zboží z eurozóny. Eurozóně navíc nepomáhá ani politická krize v Německu, což dále oslabuje důvěru v evropskou měnu a tím i v měny středoevropského regionu. Z hlediska příchozích dat americký trh práce sice v říjnu přinesl velmi slabá čísla s náznaky zpomalení růstu pracovních míst, nicméně v dlouhodobějším měřítku zůstává celkově silný, což i nadále může podporovat dolar. Růst spotřebitelských cen zůstává ústředním bodem politiky Fedu a říjnové meziroční tempo růstu cen na úrovni 2,6 % bylo v souladu s odhady. Fed minulý týden potvrdil opatrný přístup snížením sazeb o 25 bazických bodů, přičemž klíčová sazba nyní činí 4,50 až 4,75 %. S ohledem na inflační rizika by však další pokles sazeb mohl být pomalejší, než se původně předpokládalo.

Predikce měnového páru USDCZK

1 měsíc      3 měsíce      6 měsíců      12 měsíců

23,90           24,15            23,80            23,40

Hlavní důvody pohybu USDCZK

Ekonomické: vývoj inflace v USA s ohledem na další postup Fedu, měnové politiky ČNB, ECB a Fedu, stav domácích veřejných financí, kondice německé ekonomiky, averze k riziku na trzích

Politické: odhodlání nové vlády řešit rostoucí deficit veřejných financí, další vývoj války na Ukrajině

Technická analýza pro měnový pár USDCZK

Poslední čtyři týdny se koruna obchodovala v pásmu 23,10 – 24,05 USDCZK, když výrazněji oslabila po amerických prezidentských volbách.

V případě i nadále slábnoucí domácí měny se koruně otevírá prostor k oslabení na 24,05 USDCK v podobě Fibonacciho úrovně zpětného pohybu 61,8 (fialová přímka). Následné silnější technické hranice se nalézají až na 24,50 resp. 24,95 USDCZK.

V případě obratu trendu by posilující koruna mohla najít oporu na 23,85 USDCZK v podobě dlouhodobé úrovně supportu / rezistence (červená přímka). Pokud by měly být zisky domácí měny výraznější, „narazila“ by na Fibonacciho úroveň zpětného pohybu 50,0 (fialová přímka) na 23,45 USDCZK. Případnou následnou technickou hranici bychom našli na 23,10 USDCZK.

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.