Výhled pohybu měnového páru USDCZK
Poslední čtyři týdny se koruna obchodovala v širším rozmezí 23,70 – 24,55 USDCZK, když jí ztráty týden před Vánoci přineslo zasedání Fedu.
Bankovní rada České národní banky na svém prosincovém zasedání přerušila rok trvající cyklus uvolňování měnové politiky, když ponechala 2T reposazbu na stávající hodnotě 4,0 %. Šlo o očekáváný krok především ze dvou důvodů. Spotřebitelská inflace se v listopadu meziročně zvýšila z minima 2,0 % v únoru a březnu na 2,8 % v listopadu a jen těsně tak zůstala v rámci horní hranice tolerančního pásma. Druhým proinflačním faktorem je růst mezd, které rostly ve 3Q 2024 meziročně o 7 %, zatímco ČNB předpokládala pouze 6,1 %. Rozhodnutí tentokrát nebylo jednomyslné, když pět členů rady hlasovalo pro stabilní sazby a dva členové pak pro snížení o 25 bb. ČNB ústy guvernéra Michla uvedla, že očekává inflaci nad 2% inflačním cílem nejen pro rok 2025, ale i pro rok 2026. V rámci regionu střední Evropy se korunové sazby dostaly již výrazně pod úročení zlotého a forintu, když základní sazby na uvedených měnách před Vánoci 2024 činí 5,75 resp. 6,50 %.
Hlavní událostí pro americký dolar za poslední čtyři týdny bezpochyby bylo prosincové zasedání Fedu. Snížení základní úrokové sazby o 25 bb do pásma 4,25 - 4,50 % se všeobecně očekávalo. Vzruch ale přinesl signál Fedu, že s dalším utahováním své měnové politiky bude v roce 2025 velmi opatrný. Vytažené obočí způsobil účastníkům forexu odhad růstu spotřebitelské inflace pro následující dva roky, kdy Fed nově pro rok 2025 odhaduje meziroční růst na 2,5 % (dříve pouze 2,1 %) a pro rok 2026 pak na 2,2 %. Což ale naráží na inflační cíl, který má nejen Fed stanovený na 2 % meziročního růstu spotřebitelských cen. To by také nakonec mohlo znamenat, že Fed nemusí dolarové sazby příští rok snižovat vůbec. Nejpravděpodobnější scénář aktuálně zní 2x snížení po 25 bb během roku 2025. Do včerejšího zasedání se čekalo trojí snížení sazeb dohromady o 75 bb. Předseda Fedu Jerome Powell naznačil, že pro další snížení sazeb se musí inflace opravdu začít snižovat. To může být problematické vzhledem ke slibům prezidenta Donalda Trumpa ohledně zavedení cel a snížení daní, což jsou proinflační faktory. Očekáváme, že na příštím zasedání na konci ledna 2025 Fed sazby snižovat nebude.
Predikce měnového páru USDCZK
1 měsíc 3 měsíce 6 měsíců 12 měsíců
24,10 24,20 24,20 23,80
Hlavní důvody pohybu USDCZK
Ekonomické: vývoj inflace v USA s ohledem na další postup Fedu, měnové politiky ČNB, ECB a Fedu, stav domácích veřejných financí, kondice německé ekonomiky, averze k riziku na trzích
Politické: odhodlání nové vlády řešit rostoucí deficit veřejných financí, další vývoj války na Ukrajině
Technická analýza pro měnový pár USDCZK
Poslední čtyři týdny se koruna obchodovala v pásmu 23,70 – 24,55 USDCZK, když výrazněji oslabila po prosincovém zasedání Fedu.
V případě i nadále slábnoucí domácí měny se koruně otevírá prostor k oslabení na 24,55 USDCK v podobě dlouhodobé hranice rezistence. Výraznější ztráty domácí měny by se mohly zastavit na Fibonacciho úrovni zpětného pohybu 78,6 (fialová přímka) na 24,95 USDCZK.
V případě obratu trendu by posilující koruna mohla najít oporu na 23,85 USDCZK v podobě dlouhodobé úrovně supportu / rezistence (červená přímka). Pokud by měly být zisky domácí měny výraznější, „narazila“ by na Fibonacciho úroveň zpětného pohybu 50,0 (fialová přímka) na 23,45 USDCZK. Případnou následnou technickou hranici bychom našli na 23,10 USDCZK.
Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.