Wall Street a Bitcoin ETF
V třetím čtvrtletí letošního roku se Wall Street investoři přiklonili k opatrnému přístupu k bitcoinovým ETF. Podle čerstvých údajů z pravidelných čtvrtletních 13F reportů, které podávají instituce spravující aktiva přesahující 100 milionů dolarů, došlo k mírnému nárůstu zájmu klientů prestižních bank, jako jsou Goldman Sachs, Morgan Stanley nebo Bank of America. Tento vývoj byl ovšem v souladu s nevýraznou cenovou akcí bitcoinu během léta, kdy se jeho hodnota pohybovala v poměrně úzkém rozmezí mezi 53 000 a 66 000 dolary.
Podle Jamese Van Stratena, senior krypto analytika, si většina institucí v letních měsících zachovávala opatrnost. „Instituce se snaží sledovat trendy, ale zároveň se zdráhají uvolnit větší kapitál, pokud nevidí výraznější signály,“ uvedl. Navzdory stagnaci během třetího čtvrtletí však analytici očekávají, že poslední měsíce roku přinesou oživení zájmu o bitcoinové ETF, zejména díky výraznému nárůstu ceny bitcoinu po nedávných prezidentských volbách v USA.
Významnou roli sehrály investice banky Goldman Sachs, která během třetího čtvrtletí téměř zdvojnásobila objem držených akcií spotového bitcoinového ETF, konkrétně iShares Bitcoin Trust od společnosti BlackRock. Hodnota těchto akcií vzrostla z 418 milionů dolarů na 710 milionů dolarů. Podobný trend byl zaznamenán i u dalších institucí, jako jsou Morgan Stanley, UBS nebo Bank of America, i když jejich alokace zůstaly méně dynamické. Výjimkou byl australský finanční gigant Macquarie Group, který vstoupil na trh s akvizicí akcií v hodnotě téměř 5 milionů dolarů.
Zlomovou událostí pro čtvrté čtvrtletí se staly prezidentské volby v USA, které vynesly do úřadu Donalda Trumpa, jenž je znám svým přívětivým postojem ke kryptoměnám. Cena bitcoinu díky tomu prolomila svůj březnový rekord ve výši 73 700 dolarů a v polovině listopadu dosáhla na úroveň 93 400 dolarů. Tento vývoj přilákal pozornost nejen retailových investorů, ale zejména institucí, které se obávají zmeškání příležitosti v rostoucím trhu.
Současná vlna optimismu by mohla vést k přehodnocení alokací ze strany institucionálních hráčů. „Očekávám, že se v zákulisí odehrává horečná snaha institucí zajistit si alespoň 1% expozici vůči kryptoměnám, a to vzhledem k příznivé politické situaci a překonání klíčových cenových milníků,“ dodal Van Straten.
Přestože třetí čtvrtletí zůstalo spíše klidné, závěr roku může být naopak dramatický. Pokud se očekávání naplní, další 13F reporty, které budou zveřejněny na začátku roku 2025, mohou přinést daleko zajímavější čísla a potvrdit rostoucí vliv bitcoinu na institucionálním trhu.
Institucionální investoři se stále více zajímají o možnosti, jak integrovat kryptoměny do svých portfolií, ať už prostřednictvím bitcoinových ETF, nebo dalších finančních produktů. Zatímco mnoho z nich k těmto aktivům přistupuje opatrně, současný růst ceny bitcoinu a příslib příznivějších regulačních podmínek mohou vést k rychlejšímu přijetí kryptoměn jako standardní investiční třídy. Společnosti jako BlackRock nebo Grayscale se již etablovaly jako klíčoví hráči na trhu a svými produkty oslovují jak institucionální, tak retailové investory, čímž posilují svou pozici v rostoucím sektoru.
Pokud bude růstový trend Bitcoinu pokračovat a politické prostředí v USA zůstane kryptoměnám nakloněné, můžeme v roce 2025 očekávat další průnik kryptoměn do mainstreamového finančního světa. Instituce by mohly nejen zvýšit své podíly, ale také začít hledat nové způsoby, jak těžit z rostoucí popularity blockchainové technologie.